Historie formování postavy

Část 1. - Stahování v pravěku a starověku

● Nejstarší korzety

V různých etapách dějin byl obdivován u žen velmi útlý pas, a proto si ženy snažily stahovat hrudník, aby jejich pas co nejvíce vynikl. Pokud budeme pátrat po době vzniku této součásti ženského šatníku, musíme se vydat mnohem dál do minulosti, než bychom možná čekali...
Úplně první stopy užívání korzetu byly objeveny při archeologických pracích na neolitickém nalezišti v Brandonu v Norfolku. 20 000 let staré kresby vyryté do kosti znázorňují ženy oblečené do korzetů vyrobených ze zvířecích kůží. Ty se pravděpodobně ještě nevydělané tvarovaly na těle, vepředu sešněrovaly a v pase připevnily pruhem kůže. Panenky z kamene, nalezené v jeskyních mezi pazourky, byly také oblečené do korzetů z vysušené kůže sešité šlachami ptáků a drobných zvířat.
Ženy v korzetech se objevují také na kameninových nádobách a dalších ozdobných předmětech pocházejících z různých starých kultur, zejména pak na Krétě, v Asýrii a v Egyptě. Ženy v Egyptě měly korzet zabudovaný přímo v šatech. Je možné, že existovala spojitost mezi nošením korzetu a kulty uctívajícími Slunce a hady, jimž byla připisována kouzelná moc – stočený had byl symbolem Slunce. Na jedné krétské urně staré více než 5.000 let je znázorněna kněžka hadího kultu, oblečená do bronzového korzetu klasického tvaru připomínajícího přesýpací hodiny, který v pase přidržují dva hadi s propletenými těly.

● Stahování pasu v neopaleolitu na Krétě

Umění v egejské pozdní době bronzové ukazuje většinu mužů a žen s vosími pasy. Vidět jsou zvláště na freskách na zdech Mínóova paláce v Knóssu na Krétě. Vyobrazeni jsou zde pružní muži se skromnými, dočervena zbarvenými trupy a baculaté ženy v bohatě zdobených živůtcích a v sukních s volány, jejichž prsa a hruď často zůstávají odhalené.
Když bylo toto umění poprvé objeveno v první dekádě 20. století, odborníci té doby zřetelně rozpoznali, že mínojské ženy používaly šněrovací živůtky a muži stahovací řemeny, aby tak docílili vosího pasu. K první zprávě o freskách připojil historik Arthur Ewans poznámku, že „vyobrazené linie se jeví býti ideálními i pro moderní výrobce korzetů.“
On sám k živůtku dodává, že je pravděpodobně zhotoven z kovu. Aby se docílilo dlouhodobého efektu takto extrémně útlého pasu, je třeba stahovat jej po dlouhou dobu a začít před pubertou. Mínojci stahovali děti obou pohlaví již ve velmi útlém věku. Kolem pasu jim upevnili kovové pásy, kterým se pak rostoucí tělo přizpůsobovalo a které zůstaly doslova jeho součástí po podstatnou část života.
Kolem roku 1700 před naším letopočtem lze doložit časté použití korzetů. Ženy nosily kolem pasu úzké opasky a dá se říci, že se předháněly v jejich malých rozměrech. Nosit a pořizovat si menší a menší opasky kolem svého stále štíhlejšího pasu se zřejmě stalo doslova posedlostí. Podle nálezu těchto miniaturních opasků a kreseb se dá počítat s častým užíváním stahovacích korzetů, které zeštíhlovaly ženský pas do extrémně drobného obvodu.

● Antický ideál krásy

Řecké ženy nosily řadu nad sebou postupně utahovaných kožených pásků, tvořících nakonec jakýsi „skládaný korzet“. Další vynálezy, které pomáhaly formovat ženské tělo podle vkusu své doby, můžeme připsat Římankám. Na zmenšování objemu prsou používaly pásy zvané fascia a kvůli zpevnění pasu se pak omotávaly speciální šerpou strophium, která sice nedělala tělo štíhlejším, ale zaručovala pevnou siluetu.
Odkaz na korzet lze najít i v bibli. Ve třetí kapitole Isaiah. Tam se dočteme o používání lana omotaného kolem pasu. Později se začaly dovážet z Istanbulu a Alexandrie škrtící pásy s bohatou výzdobou ovlivněnou Východem. Raní křesťanští mučedníci se na důkaz pokání stahovali v pase provazy až do krve, což rozmařilé ženy v Alexandrii a v Konstantinopoli zesměšňovaly tím, že nosily ozdobné stahovací pásy, nezřídka vyrobené z drahých kovů a ozdobené drahokamy.