Úvod / Špecialitky / Šněrování korzetu / Šněrování korzetu

Šněrování korzetu

Žena, která má na sobě korzet poprvé, je často překvapená, když se podívá do zrcadla. Korzet zlepší postavu každé ženy, ať už je pěkně stavěná nebo plochá: pas je užší, prsa plnější a boky vyzývavě kypí. Korzet přitahuje pozornost okolí k těm nejženštějším částem vašeho těla a posiluje vaši ženskost. Skvělou službu vám poskytne také tehdy, když máte nějaké to kilo navíc, a přesto chcete vypadat štíhle.
Korzety se dělají se šněrováním vepředu i vzadu, přičemž k tomu se zadním šněrováním je potřeba služebná (nebo nějaký její dosažitelný ekvivalent - on se jistě někdo rád „obětuje“…), do toho prvního se lze obléci i svépomocí. Většinou však jde o korzet určený k celodennímu nošení a jeho účinek není tak výrazný.
Za účelem snadnějšího oblékání při pravidelném nošení jsou někdy korzety se zadním šněrováním opatřeny vepředu kovovými háčky k rozepnutí i při utaženém šněrovadle. Ovšem pokud má být stažená šněrovačka opět oblékána, nemohou být zadní části sešněrovány blíž k sobě, než abyste se „zatajeným“ břichem dokázala háčky dopnout.
Korzety se zadním šněrováním jsou většinou určeny k nošení pro mimořádné příležitosti a počítají s možností stažení o hodně centimetrů. Dobře známé jsou obrázky, jak se osoba, která utahuje tkanici, zapírá kolenem o záda sešněrovávané dámy, většinou s trpitelským výrazem v tváři. Výrobci současných korzetů ale většinou uvádějí, že s jejich šněrovačkami lze objem pasu zmenšit nejvýše o 10 – 15 centimetrů, než je Vaše obvyklá míra v pase, aby korzet všude patřičně přiléhal. Po několikanásobném nošení se korzet vašemu tělu přizpůsobí.
Existuje mnoho druhů korzetů – žádný z nich však není univerzální a nemusí padnout každému. Berte své tělo a jeho možnosti realisticky a zvažte, pro jaký účel chcete korzet nosit dříve, než přistoupíte k výběru konkrétního modelu. Velikost košíčků není u většiny modelů příliš důležitá, protože se korzet stažením přizpůsobí tvaru těla; ženy s výraznějšími křivkami pochopitelně dosáhnou viditelnějších výsledků než ty, na něž příroda tolik nepamatovala. Některé modely korzetů budou sice ozdobou vaší ložnice, ale nehodí se pro nošení pod běžnými šaty, kde pochopitelně nechcete, aby okolí poznalo, že té krásné a štíhlé postavy dosahujete sešněrováním.

● Tip na správné a účinné šněrování
Následující návod se týká korzetu se zadním šněrováním a předním rozepínáním na očka a háčky. (Ale u jiných typů korzetu lze postupovat adekvátně...) Nejprve si korzet připravíte svlečený a rozepnutý: začněte se šněrováním na horní straně korzetu a postupujte směrem dolů. Když se dostanete do pasu, udělejte stahovací smyčky (přeskočte jednu dírku a ponechte kousek šněrovadla volný) na obou stranách. Poté, co vytvoříte obě stahovací smyčky, protáhněte šněrovadlo dírkami v dolní části korzetu a dole zavažte na uzel.
Maximální vzdálenost mezi protilehlými konci by měla být 12 centimetrů. Během stahování dejte pozor, aby se korzet nekrčil a neskřípla se vám pod ním kůže. U některých korzetů je pod šněrováním na jedné straně kus látky (podkryt), která chrání kůži na zádech před třením šněrovadel, případně se vkládá samostatný vyztužený kus látky ze stejného materiálu.
Osoba šněrující korzet začne postupně shora dolů utahovat tkanice v místech, kde se kříží. Když je korzet stažený až do pasu, podobným způsobem (odspodu nahoru) stahuje dolní část korzetu. (Při velmi silném stahování je pro stahovanou osobu nejlepší něčeho pevného se přidržovat.) Nakonec se oba konce vytahovaných smyček překříží a zaváží na mašličku.
Osoba, která korzet stahuje, by se měla postarat, aby všude rovnoměrně přiléhal – jeho nošení je pak docela pohodlné a vzhled přitom optimální. Je důležité, aby mezera vzadu byla po celé délce rovnoměrná, nebo by mohlo dojít k deformaci výztuh.
Po zavázání šněrovadel byste na sobě korzet měla mít alespoň půl hodiny – můžete se procházet, či věnovat obvyklým činnostem. Pak byste si měla nechat šněrovadla ještě jednou (většinou bez větších obtíží) ještě o něco stáhnout.
Pokud jste postupovala správně, nebude vás nošení korzetu nijak zvlášť omezovat v pohybu ani vám působit bolest. Budete moct dělat všechno co obvykle.

● Několik praktických rad
Když máte korzet na sobě, neměla byste rychle jíst ani pít. Jinak se může stát, že dostanete škytavku a to není v korzetu nic příjemného. Když si sedáte, buďte elegantní a sedejte si pomalu a zvolna, s narovnanými zády. Pokud se budete věnovat náročné fyzické činnosti, jako je třeba tanec, dbejte na odpovídající tempo. Dechová kapacita je při stažení korzetem menší než obvykle, a tak se vám může stát, že vám začne docházet dech. V takovém případě si odpočiňte. Žena v korzetu musí být elegantní! (Slovy klasika: "Pravá krása nezná chvat!") Prudké tempo je tedy zakázáno, s výjimkou korzetových pásků, které stahují pouze pas až pod žebry, a nebrání tedy dýchání.
Když máte na sobě šněrovačku, měla byste mít při ruce i ostré nůžky s kulatými hroty. Pokud se dostanete do situace, kdy se budete muset z korzetu okamžitě vysvobodit, můžete šněrovadla jednoduše přestříhnout. Náhradní šněrovadla nejsou nijak drahá...
Šněrování a rozepínání korzetu může trvat deset minut až hodinu. Korzety se šněrují buď plochým šněrovadlem (podobným tkaničce na boty), které bývá laciné a snadno se na něm dělají uzly, nebo kulatým šněrovadlem vyrobeným z nylonu, které ovšem klouže, uzly se na něm dělají obtížně a může dokonce zranit ruce člověka, který jej utahuje. Stužky mívají stejné nevýhody jako nylonová šněrovadla, zato se dají sehnat v různých barvách a šířkách. Pravá šněrovadla na korzety se obvykle vyrábějí pouze v černé barvě.

● Svlékání korzetu a další rady
Často se nestává (pokud nepatříte mezi každodenní nositelky korzetů...), že byste se musela svlékat sama. Na to jde o příliš vzrušující prádlo! Přesto v obou variantách platí stejný postup. Nejdříve povolte šněrovadlo a pak rozepněte předek korzetu.
Správně oblečený korzet by nikde neměl mít větší mezeru než v pase. Je důležité si uvědomit, že nedosáhnete vysněného tvaru dříve, než budete schopná korzet stáhnout úplně, což může trvat několik týdnů nebo i měsíců.
Pokud je vám při stažení pasu mdlo, točí se vám hlava nebo cítíte bolest, jsou to známky toho, že jste korzet příliš sešněrovala. Odolejte pokušení stahovat se napoprvé jako vosa – nespěchejte a dejte si čas. Pokud neodoláte, vystavujete se riziku poškození korzetu, o vašem pohodlí a zdraví nemluvě. Čím častěji budete korzet nosit, tím těsněji ho budete moci sešněrovat!
Napoprvé vám zůstane mezera asi 3 až 5 cm, po měsíci nebo později už nejspíš budete moci korzet stáhnout kompletně. Během této doby byste dobu nošení korzetu měla každý týden o půl hodiny prodlužovat, až se dostanete na dobu, která vám vyhovuje. Za každých šest měsíců nošení korzetu pak můžete ubrat asi 2 až 3 cm (za předpokladu, že následně budete nosit menší velikost korzetu) a nakonec se můžete dopracovat ke stažení pasu až o 15 cm. Další stahování už postupuje podstatně pomaleji.
Vždy, když dokážete korzet stáhnout úplně, kupte si další - o číslo menší, abyste mohla pas zúžit ještě víc. Korzety se k tomuto účelu - co nejsilnějšímu stažení pasu - používají už několik století. Rekordmanky dosahovaly (a dosahují) až neuvěřitelných čísel - 50 cm a méně. Pro většinu lidí je takový extrém sice nereálný, ale chcete-li pomocí korzetu výrazně (a trvale) zeštíhlit pas, musíte ho nosit minimálně 12 hodin denně. Když ho odložíte, tělo se vrátí ke svému původnímu tvaru. Nosíte-li však korzet už déle, vydrží pas ještě nějakou dobu po svlečení o dost menší.
Avšak trvalého zeštíhlení pasu, jež vydrží i po svlečení korzetu, lze dosáhnout jediným způsobem - změnou tvaru spodních žeber. K deformaci kostry ovšem může dojít teprve po dlouholetém každo- (resp. celo-) denním nošení pevně staženého korzetu.

● A ještě jedna rada závěrem...
Máte-li kratší korzet do pasu, pořiďte si k němu stahovací kalhotky, které si obléknete, než si jej nasadíte a začnete utahovat. Jinak budete nepříjemně překvapena, neboť vertikálně umístěné svalstvo břišní stěny korzet vyřadí z činnosti, takže veškerý vyšněrovaný tuk se vám vyboulí pod jeho dolním okrajem, v oblasti podbřišku!

● Měření a výběr velikosti
Při koupi korzetu přes internet i v "kamenném" obchodě je dobré znát své rozměry, abyste snadno vybrala správnou velikost (byť korzet slouží k jejímu zmenšení, že?). Zde jsou používané velikosti s uvedenými rozpětími rozměrů podle Vaší postavy:

XS (Extra Small): hrudník 76 - 81 cm, pas 56 - 61 cm, boky 81 - 86 cm

S (Small): hrudník 76 - 81 cm, pas 61 - 66 cm, boky 86 - 91 cm

M (Medium): hrudník 86 - 91 cm, pas 66 - 71 cm, boky 91 - 96 cm

L (Large): hrudník 91 - 96 cm, pas 71 - 76 cm, boky 96 - 101 cm

XL (Extra Large): hrudník 96 - 101 cm, pas 76 - 81 cm, boky 101 - 106 cm

Při rozhodování o správné velikosti korzetu je důležité si přesně změřit vaše stávající rozměry. Měřte se krejčovským metrem (měla byste se změřit tam, kde jste přes hrudník, resp. přes prsa nejširší, v pase nejužší a přes boky opět tam, kde jste nejširší) a naměřené hodnoty si zapište. Nejdůležitější je vaše míra v pase – nepokoušejte se z marnivosti oklamat sama sebe vtahováním břicha, abyste se ocitla v menší velikosti. Při výběru odpovídající velikosti je třeba vzít v potaz, že vám korzet v pase i tak ubere alespoň 10 cm!
Trénujte, postupně si „vypěstujte“ štíhlý pas a pořádně se stáhněte! Pak si oblečte přiléhavé šaty a vyrazte si někam, kde bude hodně jiných žen, které budou nad vaší postavou omdlévat závistí.