Historie formování postavy

Část 4. – Moderna a postmoderna

● Emancipace ženského těla

Pro buržoazní a šlechtické dámy byly korzety nezbytností vyjadřující jejich odlišnost od lidových vrstev. Některé dámy nosily lehčí corps de nuits čili corsets de nuit i v posteli. Soudě podle reklam neměly ostatně dámy na práci nic lepšího než trávit čas převlékáním domácího korzetu, spacího korzetu, těhotenského korzetu, speciálního korzetu na kojení, koupání, pro jízdu na koni či na kole. Baletky musely mít při tanci pevně stažené poprsí, sevřené klínky z velrybích kostic, které umožňovaly hlubokou dekoltáž vzadu. (Ano – to je tajemství jejich zdánlivě nestaženého, a přece vosího pasu!) A pro velmi silné dámy zde byly korzety stahující i o několik desítek centimetrů, jež umožňovala složitá soustava šněrovadel z několika stran...
Ideální pas koncem 19. století měl měřit asi 43-53 cm. Většina mladých žen, pyšných na odpovídající šestačtyřiceti až osmačtyřiceticentimetrové korzety, které si zakoupily, byly pravděpodobně po první nadšené zkoušce, kdy si vyžádaly pas pevně stáhnout, nuceny pro běžné nošení ponechat šněrovadlo o dost povolené.
V době secese, tedy na konci 19. století, už ženy odložily turnýru, korzet však nikoliv - ten přežil až do počátku století dvacátého, kdy jeho sláva definitivně pominula. Nebyla to však zásluha jeho odpůrců a odpůrkyň, nýbrž převratného vynálezu podprsenky, kterou poprvé nabídl francouzský obchodní dům v roce 1903 (a vynalezla ji pochopitelně žena, která odmítla vyrazit na ples v těžkém večerním korzetu – jistá Herminie Cadoll, obhájkyně ženské emancipace). Protože to bylo už před první světovou válkou, považuje se podprsenka za moderní vynález. Vynález, který se léty mění podle změn vnímání krásy ženského těla.
Záhy však přišla doba, která bujnému poprsí příliš nepřála. Ve 20. letech 20. století se zrodil ideál chlapecké krásy - zkracovaly se účesy i sukně. Ženy odhodily korzet a ideálem se stala štíhlá, až chlapecká postava. Vlasy se zkrátily, ňadra zmenšila, pas se uvolnil. Prádlo mělo veškerou ženskost potlačovat.
Ženy nosily na hrudi speciální zařízení, tzv. zplošťovač, který měl za úkol ženské vnady co nejvíce zatlačit a dopřát svým nositelkám skutečně chlapeckého vzezření.
Novodobé korzety proto také silně stahovaly boky a hýždě. Z minulosti zůstaly jen punčochy, které se – opět od roku 1903 - mohly připínat na podvazkový pás (vymyslel ho Francouz jménem Ferriol Dedieu).

● Doba nových materiálů

Po druhé světové válce se do módy znovu vrací ženskost. Ženy se chtěly po letech omezování a válečného strádání opět líbit a zhlédly se v tzv. siluetě přesýpacích hodin - výrazná prsa, útlý pas a pěkné boky. Tak vznikl styl New Look. Netrvalo dlouho a značné oblibě se začaly těšit vyztužené špičaté podprsenky.
Prádlo tak získává celkově agresivnější podobu. Koncem 50. let 20. století a v 60. letech dosáhla konstrukce novodobého korzetu vrcholu propracovanosti. Korzety už nebyly ošklivými stahovači těla, které je třeba zcela utajit. Staly se základním prvkem ženského vzhledu po boku kosmetiky, účesů, šperků a parfémů. Bylo příznačné, že jejich vzhled se podobal plavkám nebo přiléhavým dresům tanečníků. Návrháři korzetů se pokusili vyjádřit žádoucí ženskost v liniích, struktuře a ozdobách korzetů, které byly zidealizovanou představou ženského těla.
Šedesátá léta přinesla do módy styl „mladé dívky“. Silueta je jemnější, přirozenější. Podprsenka se příliš nemění, spodní kalhotky však dostávají úplně nový tvar, vhodný i pod úzké kalhoty.
Zrod minisukní přinesl v 70. letech i vývoj novinky: punčochových kalhot. Ženy odhodily další součást prádla, která je provázela od počátku století. Už nepotřebovaly žádné podvazky. Silueta zůstává štíhlá a ještě více se uvolňuje. Podprsenka se v šatníku mladých dívek takřka nevyskytuje.

● Trend: dojem přirozeného vzhledu

Avšak začátek 90. let 20. století zase najednou zdůrazňuje ženskost. Rodí se podprsenky zdůrazňující ženskou siluetu. Push-up, wonderbra. Prádlo je v módě, občas dokonce svůdně vykukuje.
Stává se plnohodnotnou součástí oblečení. Elastické kalhotky dovedou i z neforemného pozadí vymodelovat svůdný zadeček tím, že některé partie stáhnou a jiné zase naopak vytlačí požadovaným směrem. K témuž ideálu už dospěly i punčocháče.
Dámám, které chtějí vypadat od pasu dolů štíhlé i bez úporných diet, trýznění v tělocvičnách, či dokonce chirurgického odsávání tuku, mohou pomoci speciální punčochové kalhoty. Když dnes jejich nositelka potřebuje zpevnit bříško, zadeček a stehna, jsou na trhu i punčochové kalhoty velmi silně stahující.

● Korzet se vrací!

Každá doba měla svůj ideál krásy. Tomu se muselo přizpůsobit i prádlo, které pomáhá vytvářet základní siluetu. A tak zatímco v některých obdobích lidských dějin připomínalo složité architektonické konstrukce, v jiných dobách se takřka neuplatňovalo.
Kdesi jsem četl, že korzety a jimi vytvořená silueta se vrací do módy pravidelně každých čtyřicet let. Když si to spočítáte, zjistíte, že je to pravda; vezmeme-li to od doby viktoriánské, najdeme další období extrémní obliby korzetů v secesi, pak přišel Dior a jeho New Look a v polovině devadesátých let se s velkou slávou korzet ocitl na přehlídkových molech (v kolekcích Jeana-Paula Gaultiera, Chloé či Versaceho) a do šatníku jako přiznaná část vrchního oděvu se vrací v novém tisíciletí.


Ať si kdo chce, co chce, říká, korzet je nesmrtelný!