Úvod / Špecialitky / Korzet a sex / Jsou korzety příliš sexy?

Jsou korzety příliš sexy?

Často se lze dočíst, že příliš těsné stahování ženského těla korzety je dílem mužů. Myslím, že bude dobré podrobněji se zamyslet nad tvrzeními o korzetech z lékařských pojednání konce 19. století. A pokud by mediální tvrzení nebyla pravdivá, jestliže by byla přehnaná stejně jako korzetem stažená ženská těla, pak bychom se měli zeptat proč.
Řada francouzských feministických časopisů uvádí, že dámská viktoriánská móda byla zneužita jako prostředek kontroly žen ve společnosti, v níž vládnou muži, ovšem existují důkazy o opaku. Ve skutečnosti v 19. století, v době obav z chudoby a morálního úpadku, který přinesla průmyslová revoluce a urbanizace, křičelo mnoho autorů rozhořčením nad korzetem – ale proto, že viděli korzet jako „nečistý“ a podporující „nečisté chování“ u žen (někdy také zodpovědný za všechny neduhy společnosti).
Viktoriánský lékař Orson S. Fowler, Američan, varoval, že nošení korzetu nebezpečně vzrušuje „tělené touhy“ vtlačením krve do střev. Nestřídmost a příliš těsné stahování, podle jeho mínění, způsobuje, že krev se stává „nečistou a zkaženou“, a tak způsobuje „nemoc mozku“ a nevyhnutelně vede k „nečistým pocitům“ a dámy se, samozřejmě, stávají snadnou kořistí pokušení.
Vnímána (a požadována!) jako nevinná neměla mít viktoriánská žena žádné „živočišné pocity“, jako je sexuální láska, a tato „zvláštní povaha“ jí dodávala důvěryhodnost, která v kombinaci s jejím „nedostatkem intelektu“ z ní nejen činila kořist sexuálního svádění, ale jakmile jí pak byly manželem představeny „hříchy“, stala by se neukojitelnou.
Takové byly pohledy na ženy od přesvědčených viktoriánských profesionálů, podle kterých korzety vedly k takovým hříchům jako hypersexualitě a masturbaci. V učebnici sexuální výchovy (Londýn, 1918) Walter Gallichen napsal:
„Časné nošení korzetu je příčinou předčasné sexuality. Je známo, že zvrhlý kult těsných korzetů již existuje v Anglii a vztah jejich šílenství mezi těsným šněrováním a sexuální dráždivostí se zdá být dobře stanoven.“
Aha, takže teď korzet není jen otázkou svádění mužů, ale sebe samých. A to je nebezpečné, protože, dámy, špatné věci nyní činíte vy, které jste příliš slabé ubránit se sexuální touze. Ještě horší je, pokud jste se rozhodly masturbovat! Muži se, jako vždy, bojí vaší schopnosti činit rozhodnutí. (Po pravdě řečeno, potřebují od vás více, než jim posloužit jako poddajná loutka k vyvrcholení milence, který se snaží, aby nad vámi?)
Doktoři Lucien C. a I. Dever Warner tedy dali hlavy dohromady a přišli s „reformním“ korzetem, který jen kopíroval ženské tělo, na rozdíl od viktoriánského spodního prádla, které je stahovalo a přeskupovalo vnitřní orgány. Nebyli prvními prodejci korzety s lékařskými jmény, ale byli mezi prvními v USA, kdož nabízeli „nové“ korzety současně s „lékařskou vědou“ potvrzeným vyprávěním děsivých příběhů o úmrtí příliš restriktivním stažením korzetem. Jenže na korzet dosud nikdo neumřel. Zato orgasmu se říká „malá smrt“...
Právě tohle se, milé feministky, dobře hodí k řečenému, že?!

internet