Úvod / Špecialitky / Korzet a sex / Sešněrované hrátky

Sešněrované hrátky

Jednou z nejvýznamnějších funkcí korzetu je funkce sexuální. Korzety jsou symbolem mužské touhy dobýt ženu a korzet v této fantazii představuje prvek bránící tomuto dobývání. Kromě toho korzet mění držení těla (podobně jako vysoké podpatky) — narovná záda, ramena prohne dozadu a chůzi změní ve svůdně kočičí.
A také už samotné vědomí tajemství, že má na sobě pod oblečením korzet, zajistí jeho nositelce, že se bude cítit cudně (neboť nedobytně) a nemravně zároveň. Partner to bude pravděpodobně prožívat minimálně podobně. Co může taková žhavá kombinace napáchat ve stereotypně zašedlém sexuálním životě, si jistě umíte představit sami.

● Sexy pocit
Stahování, sešněrování těla korzetem může být také určitým způsobem mechanické interní ipsace, při níž dochází k dráždění povrchu těla. „Komu se poštěstilo už si někdy opravdový korzet vyzkoušet, ví, jak sexy je to pocit…“ čteme na dnešních internetových stránkách. Ale tento názor není nijak nový…
Už doba největší slávy korzetů (mluvíme především o době viktoriánské, kdy byla obliba korzetů obzvlášť vysoká) sice nedovolovala o čemkoli hříšném mluvit, ba ani na to vůbec pomyslet, do dámských deníčků však sem tam něco prosáklo.
„Dnes ráno jsem si konečně vzala svůj nový korzet,“ zapsala si roku 1858 patnáctiletá Angličanka Florence, pyšná na své první „žensky“ tvarované prádélko, „je velmi těsný a ještě nepohodlný, ale řekla jsem matce, ať ho utáhne co nejvíc… Jeli jsme na oběd k přátelům, a když mi otec pomáhal z kočáru, uchopil mě v pase, usmál se a řekl: ‚Z naší Flo už je opravdová dáma.‘ Při obědě jsem se moc najedla a bylo mi špatně a dostala jsem od matky vynadáno; neměla jsem se nechat tolik stáhnout, než si zvyknu. Nevadí mi to, ten pocit je nádherný.“
Pro lidi ve viktoriánské éře tedy znamenalo nošení korzetů přece jenom něco víc než pouhý módní fanatismus, zvláště vezmeme-li v potaz jejich potlačovanou, pod povrchem kypící sexualitu. Jak v roce 1870 výstižně napsala čtenářka jednoho anglického společenského časopisu, „stahování korzetem působí slastné pocity, zpola rozkoš a zpola bolest“. V tak prudérních časech, jako byla právě éra královny Viktorie, znamenal korzet pro řadu žen společensky víceméně tolerovanou podobu sebeukájení.
Komu se poštěstilo už si někdy opravdový korzet vyzkoušet, dá jí možná za pravdu — mít ho na sobě může být velice sexy pocit. Korzet pevně objímá velkou plochu těla, po níž je rozeseto množství erotogenních zón, a při každém nadechnutí je své nositelce připomíná. Korzety bývají v současné době po celé délce vyztuženy umělou hmotou (velrybí kostice se už dávno nepoužívají...), jsou tedy pružné, lehké a v mezích možností pohodlné.
Pro mnoho lidí je pocit lehké, ale pevné podpory a narovnaných zad, které korzet nabízí, velmi příjemný. Stažení korzetem je velmi smyslný zážitek; šněrovadla vám kloužou po kůži a postupně vás odshora i zespodu stahují. Přitom máte pocit, jako by vás někdo stále pevněji objímal. Nemusíte mít v pase 18 palců jako Scarlet O‘Hara – někomu může stačit lehké objetí, někdo zase dává přednost velice těsnému sevření.
V Bornemanově Encyklopedii sexuality se v této souvislosti dokonce dočteme, že „silné sešněrování korzetu působí na některé ženy natolik sexuálně dráždivě, že je pro ně faktorem pohlavního vzrušení a podněcuje je až k masturbaci. Tyto ženy, které do té doby nikdy nenosily korzet, pociťují při jeho použití tak intenzívní sexuální vzrušení, že ho prostě raději odloží a musí se vzdát jeho používání.“

● Korzet jako fetiš
Korzetovým fetišismem nazýváme sexuální jednání, při němž je klíčovým podnětem k dosažení orgasmu korzet. Ve své nejneškodnější variantě spočívá v tom, že fetišista může být potentní pouze tehdy, když jeho partnerka nosí korzet. V těžších formách se projevuje tak, že postižený korzety sbírá, nosí a k orgasmu dospívá jen při oblékání a těsném šněrování korzetu.
Při korzetovém fetišismu se střetávají často velmi rozdílné složky: masochismus (pokus přivodit si bolest příliš těsným sešněrováním), sadismus (když postižený trvá na tom, že co nejtěsněji zašněruje korzet někomu jinému), transvestismus (když nosí ženské šaty a z toho důvodu si obléká korzet), homosexualita (když rád vidí v korzetu jiného muže nebo sebe v přítomnosti jiného muže) a narcismus (když se rád při stahování korzetem pozoruje v zrcadle).

● Korzetová disciplína
Ne bez zajímavost je pozice korzetů v sadomasochistické praxi, kdy jej v kožených či latexových variantách nosí „dominy“ jako součást svého militantně tvarovaného „pracovního“ oděvu. Korzet jim dodává velmi vzpřímenou a pevnou postavu a posiluje tím jejich autoritu a nedostupnost. Jedna domina, která korzet nosí pravidelně, se vyjádřila: „Mám jich v šatníku pět a vždycky se cítím skvěle, když mě korzet pořádně stahuje; okamžité a výrazné zlepšení postavy mi dodává sebedůvěru. Když jsem se vdávala, měla jsem na sobě pod svatební šaty korzet stažený na 52 cm a vypadalo to pohádkově. Jenom je potřeba si nazout boty ještě před tím, než si obléknete korzet – potom se totiž už neohnete.“
Korzet může sloužit také jako až takřka mučící nástroj. Jeho prudké a pevné stahování je v představách vzrušující a pokud dojde k realizaci, může být vítaným zpestřením sexuálních hrátek.
Ostatně už v minulosti někdy používání korzetu připomínalo spíše sadomasochistické praktiky: Dívka podstupující v legendární viktoriánské éře „zkrášlování postavy“ se rukama držela na jakési hrazdě, zatímco jí matka se služebnou vší silou stahovaly pas. Oblíbeným prostředkem nápravy vzdorovitých dívek často byly dlouhé a těsné korzety, které se pro větší sevření někdy stahovaly nejenom šněrovadly, ale i šrouby. Guvernantky také někdy školačkám za korzet do dekoltu dávaly pletací jehlice – stačilo sklonit hlavu a píchnutí nepozornou svěřenkyni přinutilo se znovu narovnat.
Na přelomu 18. a 19. století se v anglických nevěstincích a tajných klubech dokonce objevila sadomasochistická praktika nazvaná „korzetová disciplína“. Zákazník šněroval prostitutku (nebo raději placenou ženu) do zvlášť zhotoveného, úzkého a komplikovaně vázaného korzetu, až ztratila dech a byla bezmocná. Pak se zpola bezvědomou ženou souložil.