Nová doba: korzet ve 3. tisíciletí

Jakýmsi zvláštním kouzlem, který nikdo nemůže zcela odhalit, jsou teď najednou korzety všude. Jeden má na sobě Kate Winsletová na obalu časopisu In Style, další má modelka na titulní stránce britského Vogue. A také Nicole Kidmanová ve filmu Moulin Rouge, secesní výstřednost, která v současnosti každého znervózňuje setřením hranic mezi spodním a vrchním oděvem.
Aby tomuto trendu vzdala poctu, objevila se dokonce na premiéře inkriminovaného filmu korespondentka BBC Rosie Millardová v korzetu nebo v něčem, co se tomu velice podobalo. Jestli bylo cílem Millardové všechny nažhavit či naštvat, potom se jí to podařilo: než vyšel v deset hodin bulletin, byla pořadateli donucena se zahalit.
Také mnohé účastnice Miss Universe vkráčely na molo v korzetu nebo jeho více či méně zdařilé imitaci.
Tuto sezónu vytvářejí korzety Antonio Berardi a rovněž Dolce e Gabbana a všichni ostatní, o kterých jste kdy slyšeli. „Korzety jsou součástí obecnějšího zájmu o viktoriánskou éru,“ vysvětluje Alice Rawsthornová, ředitelka britského Muzea designu. „Všechny kolekce ukázaly odklon od minimalismu směrem k dekadentnějšímu, romantickému vzhledu.“


● Krátká paměť módy


Ale skok k tomu, aby současná žena vypadala trochu ostře a vyzývavě, smáčknutá do korzetu (a každému se v něm dokázala předvést), je ohromný a vyžaduje odvahu a krátkou paměť. Mnohé obyvatelky někdejšího „západního bloku“, kterým je nad pětatřicet si jistě vzpomenou na svoji matku bojující každé ráno s čímsi nazývaným „18-hour girdle“ (18-hodinový návlek – název taktně naznačuje, že má být nošen po celý den…), který držel netrénovaná matrónovitá těla ve svěráku od svítání do soumraku. V noci, když byl živůtek sundaný, byl na tělo obzvláště příšerný pohled. Ošklivé rudé pásy vytvářely hranice mezi ukázněným a neukázněným masem – ramena a stehna trpěly obzvláště.
Přesto Wendy Dagworthyová, profesorka módy na Royal College of Art, vzpomíná, že pro dívky na prahu dospělosti byl stahovací pás vysněným znakem dospělosti: „Vzpomínám si, že jsem byla velice vzrušená, když jsem dostala svůj první korzet, bylo mi asi čtrnáct. Byl součástí pocitu, že jsem teď ženou.“


● Korzet jako politický symbol


Koncem 60. let bojovnice za zrovnoprávnění žen pálily své podprsenky, předpokládajíce, že „18-hodinové návleky“ už spáleny byly. A nebylo to poprvé, kdy ženy vytvořily spojitost mezi politickou svobodou a stahováním. Na konci 19. století ženy, které pořádaly kampaně za volební právo, zároveň opouštěly korzety.
Spojitost byla jasná – odepírání práva svobodně vyjádřit svůj politický názor bylo součástí téhož tlaku, který vyžadoval od žen, aby formovaly svá těla (za značného nepohodlí) podle ideálu někoho jiného.


● V propadlišti dějin…


Cílem rozvoje tělesného cvičení v 80. letech 20. století bylo vytvořit korzet, který se na noc nemusel sundávat. Posílení svalů, které zpevnily břicho a vylepšily hýždě, znamenalo, že nebylo potřeba spoléhat na Lycru, aby udělala práci za vás.
Spodní prádlo se smrsklo na několik párů hedvábných a krajkových hadříků. A tak bylo stahování odsouzeno k vyhození do koše dějin módy, snad jen s čestnou výjimkou několika starých dam s nezlomnou věrností Playtexu.


● Báječně vytlačené maso


Dnešní korzety kráčejí trochu jinou cestou. Cílem je vypadat dobře, být regulovaná, ale ne tak, jako když se právě chystáte do bitvy. Večerní šaty a kostýmy ovšem zdůrazňují štíhlý pas a dávají na odiv poprsí a boky. Je možné, že jde o reakci na léta, kdy bylo v módě nanicovaté, androgynní spodní prádlo – v současné době si tedy mnoho žen v podstatě musí kupovat takové spodní prádlo, které jim pomáhá zvýraznit postavu, zahladit případné nedostatky a posílit jejich ženskost. Upřímně řečeno: bavlněné podprsenky a kalhotky jsou sice praktické, ale ne zrovna sexy. Zato korzet může i dost ploché ženě dodat výraznější a ženštější linie. Velkou výhodou je, jak bezpochyby zjistila i známá herečka Kate Winsletová, když se v korzetu nechala vyfotit na titulní stránku, že tělu dodá opravdu nádherný a mnohem štíhlejší tvar.
V podstatě je to jako mít na sobě šaty, které mají svou vlastní zabudovanou podprsenku a stahovací kalhotky. Maso je zázračně zvednuté do míst, kde ho chcete, a zúžené tam, kde ho nechcete, což je pravděpodobně příčinou, proč se také Catherine Zeta-Jonesová rozhodla obléct si korzetové šaty na jedno z prvních veřejných vystoupení po porodu svého syna Dylana.
Fakt, že korzetový živůtek je často doplněn dlouhou bohatou sukní, umožňuje své nositelce prakticky jakkoli vytvarovat vlastní tělo. Tedy alespoň na jeden večer... Současné korzetové šaty mají navíc zázračně viktoriánský efekt na současné shrbené držení těla. Když má žena na sobě korzet, nutí ji to stát úplně jinak, než v tričku.
Musí stát a kráčet vzpřímeně s hlavou nahoru. Hluboký dekolt, a zvláště ten, který vystavuje na odiv rýhu mezi ňadry, vždy ženu vystavuje pocitu zranitelnosti. Avšak velkou výhodou korzetu je to, že i když nabízí ženská ňadra ke zkoumání v tom nejlepším světle, zároveň ujasňuje, jak obtížné by pro kohokoli bylo je dostat. Když jsou pevně sešněrovaná a háčky upevněná do korzetu, zpráva, kterou podávají o své majitelce, je, že není dívkou, která se jen tak snadno svlékne.


● Do fabriky ani na pole jistě ne!


Wendy Dagworthyová, která učí návrháře ve věku kolem dvaceti let, říká, že podle nich je teď největším hitem vzít si korzet k něčemu všednímu, například k džínám.
Možná je to poslední výkřik módy, ale může to být někdy dost nepohodlné. Korzety, dokonce i ty od nejlepších návrhářů, jsou vytvořeny, aby udržovaly vaše tělo pevně stažené, což činí práci na zahrádce, mytí vany a ukládání dítěte do postýlky druhem středověkého mučení…
Tohle je jeden z pohledů na korzety a stahování na konci 20. století. A jak to bude ve století jedenadvacátém? Bude naše historií prověřené používání korzetů k dosažení dokonalého těla stále ještě omezovat zahrádkaření a úklid? Nebo konečně přichází čas srovnání zahrádkářských kolonií buldozerem se zemí, čas au-pair a pomocnic v domácnosti? Vracíme se do civilizovaného světa s delikátní kulturou těla a módními trendy i my, Češi?! To ukáže čas – a možná právě na těchto korzetových stránkách! Budeme vidět.


velmi volně podle textů z internetu