Úvod / Vše o korzetu / Korzet ve třetím tisíciletí / Riwaa Nerona, korzetiérka

Riwaa Nerona, korzetiérka

Osobní profil:

Kolik máš, jako korzetiérka, k dnešnímu dni přibližně na svém kontě ušitých korzetů?
Počítám-li i své korzetiérské začátky, je to kolem 180 - 200 korzetů.

Každý den, skoro každou minutu, ti tvé díla chválí každý, kdo tě jen zná. Ještě tě ta chvála neomrzela?:)
Tak rozhodně nechválí každý, jsou lidé, kterým jsem proti srsti, a dost dobře to chápu. Chvála je pro mne neskutečnou motivací. Vážím si každé kritiky.

Kolik cm jsi měla v pase, než jsi začala nosit korzet? Kolik máš nyní?
Dříve to bývalo kolem 72 cm, dnes 68 cm.

Proč přezdívka Riwaa Nerona?
Má známá mívala podobný nick na jednom diskuzním fóru, sprostě jsem jí jméno ukradla a přetvořila jej na podobné. Na počest zpěvačky AAlayah jsem na konec svého jména připsala druhé "A". Nerona je jen dobře znějící "příjmení". Mimochodem mé jméno se vyslovuje "Ryva", lidé s tím mají trochu problém .

Když se chce majitelka pochlubit, jak jí korzet sedí, je možné ti poslat fotky a čekat uveřejnění na stránkách? Musí být ty fotky vyloženě "profil"?
Rozhodně jsem moc ráda, když mi majitelka korzetu napíše, jak jí sedí a jak se v něm cítí. Pokud odešle fotografie, jsem též ráda, některé jsou kvalitou tak dobré, že je se svolením uveřejňuji i na svých oficiálních stránkách. Fotografie tedy nemusí být od profesionála, ale též nesmí být špatné kvalitou a příliš upravované v programech.

Jaký máš názor na kombinaci: muž a korzet?
Vcelku pozitivní. Pokud v korzetu zůstává muž mužem (viz 19. století a pánské korzety, případně nízký korzet namísto společenské šerpy či vesty), nebo pro ženy, které se bohužel narodily v mužském těle.

Obecně o korzetech:

Jak dlouho trvá ušití korzetu?
Dost záleží na modelu, který tvořím. Úplně jednoduchý korzetový pás je možné stihnout za den, zpravidla ale na korzetu pracuji dva dny a více.

Když šiješ někomu jeho první korzet, jaké u něho doporučuješ stažení?
Tady dost záleží na postavě. Pokud je zákaznice plnější postavy a má vysoko postavená žebra od pánevní kosti, je možné ušít stažení už -10 cm. Pokud má zákaznice žebra posazená nízko od pánevní kosti a je navíc velmi štíhlá, tak doporučuji -8 cm, ale pokud má přání jiné, tak ráda vyhovím, ale vždy informuji, že stahování bude těžší a korzet dříve "zničí".

Jaké přání bys zákazníkovi ohledně vzhledu korzetu nemohla splnit? Šiješ třeba z kůže? Bylo by možno udělat i korzet na zip?
Rozhodně bych netvořila extrémně stahovací korzet zákaznici/zákazníkovi pod 18 let. Jedná se už o modelování těla v oblasti žeber, nerada bych měla problémy se zákonnými zástupci, neboť málokdo mi uvěří, že žebra se vrátí zpět do svého původního tvaru při odložení korzetu. Šít korzet mohu i z kůže, ani zip momentálně není problém, ovšem raději ne pro extrémní a časté nošení, velmi se ničí. Korzet lze ušít i s ozdobným (falešným) zipem.

Vysoké korzety přes prsa jsou krásnou záležitostí, bohužel nejsou vhodné pro všechny. Komu bys je spíše nedoporučovala?
Rozhodně bych nedoporučovala vysoký korzet jako spodní prádlo, ze zkušenosti vím, že dobře padnoucí korzet vytvoří krásné křivky a vymodeluje dekolt. Faktem ale je, že obvod prsou se zmenšuje jejich stažením v korzetu.

Co znamená pojem "extrémně stahovací korzet"? Kdo si takový korzet může objednat?
Extrémně stahovací korzet je ten, který na obvod pasu stahuje více jak 10 cm. Mohou si ho dovolit ženy, které korzet nosí často, zároveň však už mají více zkušeností a vyšší cíle ve stahování. Zpracování tohoto korzetu je náročnější a není určen pro zákaznice/zákazníky mladší 18 let.

Řekni nám, dle svých zkušeností, jaké má nošení korzetů výhody a také nevýhody?
Výhody jsou velké – především krásná ženská silueta (též mužská, pokud umocní "V" zad a zploští bříško), rovný postoj, držení těla (pomáhá při skolioze). Pro někoho i samotný pocit sešněrování je velice příjemný. Co se nevýhod týče, tak je to zadýchávání při větší fyzické zátěži, začátečnice mohou v zakouřených prostorách trpět nevolností, při formaci žeber se vyskytují otlačeniny. Lékaři nebyl dokázán žádný jiný negativní dopad na lidské tělo vyjma povolení zádových a břišních svalů při denním nošení. Proto doporučuji posilovat tyto partie.

Jak v korzetu dýchat?
Pro ženy je přirozené dýchat horní polovinou těla, neboť jsou stavěny na případné těhotenství, pro muže je to náročnější. V korzetu je nutno dýchat přirozeně, jen do horní poloviny hrudníku.

Jaké jsou výhody předních háků? A co přední šněrování?
Korzetové háky a přední šněrování doporučuji začátečnicím především. Výhody u háků jsou především ty, že korzet zůstává zašněrovaný a zapíná se vepředu, vzadu se jen dotahuje, tím odpadá celé navlékání šňůrky. Přední šněrování má nevýhodu v onom navlékání šnůrky do průchodek, ovšem zase je na sešněrování dobře vidět, lépe se kontroluje rovnoměrnost utažení a během dne se případně dobře povoluje či dotahuje.

Co jsou to spoonky a v čem spočívají jejich výhody?
Sponky jsou pro viktoriánské "fajnšmekry", jsou velmi pevné a mírně klenuté. Díky jejich zahnutému tvaru v dolní části se pod oblečením méně rýsuje spodní kraj korzetu. Překvapivě vůbec nevytváří extrémně klenutý tvar podbříšku, osobně jsme zjistila, že jej naopak drží celkem v rovině.

Jaké má člověk čekat reakce od okolí, když se poprvé objeví v korzetu? Jak to probíhalo u tebe?
Osobně slýchávám většinou pozitivní reakce, případně něco vyoperovaných žebrech a "divnosti", určitě nemohu odhadnout reakce okolí v různé společnosti.

Také zastáváš názor, že kdo si vezme na sebe korzet, stane se na jeho nošení tak trochu závislý? Jestli ano, proč tomu tak podle tebe je?
Osobně říkám, že korzety jsou návykové. Myslím, že je tomu tak nejen kvůli krásné siluetě, která umocňuje ženskost nositelky/mužnost nositele, ale i díky pocitu sešněrování, který bývá často lidem velice příjemný.

Co vše se dá v korzetu dělat, a co by se naopak zkoušet nemělo? Jaký máš názor na obouvání bot v korzetu? Toto je totiž docela sporné:)
Nedoporučuji přejídání se, příliš alkoholu a velkou fyzickou zátěž. S obouváním je to opravdu sporné, záleží především na šikovnosti nositelky/nositele korzetu. Pokud si dokáže boty obout bez "zlomení se v pase", tak rozhodně není problém se nejdříve obléknout, potom obout.

Jakých výsledků se dá docílit při denním nošení korzetu, řekněme za půl roku? A co občasné nošení? Má to vůbec nějaký efekt?
Za půl roku intenzivního nošení lze již sledovat jemnou formaci žeber, ale nejedná se o nějaký extra výrazný efekt. Každopádně je to příprava na případné další stažení. Občasné nošení je jen na občasný efekt, žádný "body tunning" tu sledovat nemůžeme. I korzet může být jen módním doplňkem.

Většina z nás ví, že korzet tvé tělo zdobí po celý den cca po dva roky, má to nějaké následky, třeba na zdraví, hybnost?
Nepociťuji žádné zdravotní obtíže.

Jaké tričko/halenku doporučuješ nosit pod korzet? Když se jedná o korzet jako spodní prádlo, také se pod ním musí něco nosit, nebo může opravdu být jen na holém těle?
Doporučuji cokoliv z přírodních materiálů, případně na občasné nošení i materiály syntetické. Korzet nedoporučuji nosit na holé tělo vůbec, riskuje se jeho rychlé zničení (pot) a sedření kůže při stažení. Více vrstev se po sobě posouvá daleko lépe, než kůže a rovnou korzet v přímém kontaktu.

Dá se jako spodní prádlo nosit i vysoký korzet (přes prsa)?
Samozřejmě, takové korzety se šijí jako půlkošíčkové, jsou vhodné především pro majitelky vyvinutějšího poprsí, korzet velice uleví jejich zádům, podpírá ňadra zespodu. Jako spodní korzet se též hodí tzv. "rokokově-secesní" korzet, který vytvoří plný dekolt – hodí se tedy pod halenky či šaty s velkými výstřihy.

Při jakém stažení už hrozí, že nositelce "vystoupne" bříško? Proč tomu tak je?
Ve skutečnosti se bříško vždy stlačí směrem dolů. Bříško jako takové nikdy příliš nevystoupne. Jedná se zpravidla o záměr – viktoriánské korzety měly nádherně klenutý profil, který dnes vnímáme jako špatný, přičemž je klenutý podbřišek typicky ženským prvkem, kterého bychom si na sobě my ženy měly vážit. Pokud si například šiju korzet pro sebe, pracuji s projmutím v horní přední části korzetu, takže efekt je úmyslný. Pokud si zákaznice přeje rovný profil, bude jej mít při jakémkoliv stažení.

Na co si při nošení korzetu dát obzvláště pozor, abychom ho nenávratně nepoškodili?
Především na "zlomení" kostice, které je nevratné Kostice se příliš ohne a nevrátí se zpět do svého téměř rovného tvaru. Dále je rizikové mít pod korzetem sponu opasku, případně jiný předmět, který může protrhnout látku zevnitř. Takový korzet se sice opravit lze, ale nikdy už nebude zcela "dokonalý".

Co spaní v korzetu? Je to nějako škodlivé pro tělo či korzet?
Sama v korzetu nespím, ale některé zákaznice ano, prý je to pro ně velmi pohodlné. Samozřejmě je dobré korzet na spaní trochu povolit.

Jaká je životnost korzetu při každodenním nošení? Jak poznáme, že je korzet už nepoužitelný?
Pokud se nejedná o korzet, který slouží k intenzivní formaci pasu (tzv. waist-training), tak i několik let, při občasném nošení skutečně dlouho. Pokud se jedná o korzet, který je dotahovaný za účelem intenzivního formování postavy, tak vydrží zpravidla půl roku až rok. To však není naprosto přesné. Korzet je nepoužitelný až tehdy, kdy se prošoupe látka uvnitř (zpravidla od pásku či podprsenky) a kostice jsou příliš zohýbány. Vždy píšu, že jsem za dobu nošení korzetů zlikvidovala kolem 5 korzetů, není to však přesné. Tyto korzety byly dále nositelné, jen jsem přešla na větší stažení a látka na těchto korzetech byla jen mírně skrčená v oblasti pasu, což neubírá korzetu na funkčnosti.

Když si někdo nechá ušít korzet, a on z nějakého důvodu nesedí, lze ho předělat?
Já osobně korzety nepřešívám, pokud nesedí mou vinou, tak korzet celý šiju od začátku. Pokud korzet nesedí z důvodu špatného měření či změny tělesných proporcí, nemohu udělat více, než opět zapsat zákaznici/zákazníka do pořadníku, pokud má však zájem.

Když nějaká žena na své postavě pracuje, denně nosí korzet, jsou viditelné výsledky a nakonec otěhotní, jak dlouho je možné, aby ještě nosila korzet (kdy to nebude pro dítě nebezpečné)? Za jak dlouho po porodu může korzet zase obléknout? Stáhne se okamžitě do stejné podoby jako před těhotenstvím? A co kdyby měla po císařském řezu, lze si na sebe korzet ještě vůbec vzít?
Pokud žena otěhotní, měla by korzet přestat nosit, je to rozhodně lepší, navíc časté nevolnosti v období těhotenství nebudou v korzetu nikterak příjemné. Dítě v těle matky žebra do jisté míry zpravidla roztahuje, takže stažení se na svou původní korzetovou míru rozhodně nebude možné okamžitě. Rozhodně by měla dát na svůj pocit v opět oblečeném korzetu. Měla by naslouchat svému tělu. Ženy po císařském řezu by měly počkat na úplné zhojení jizvy. Během kojení také není vhodný vysoký korzet, samozřejmě.

Většinou vídáme korzet v kombinaci se sukní, ale co když někdo radši kalhoty? Jaké k tomu nosit a jaké rozhodně ne?
Rozhodně nejsem proti kalhotám, vždy záleží na vkusu nositelky, dobré však je sledovat zapínání, aby nepoškodilo korzet. Doporučuji spíše kalhoty s vyšším pasem než úplně bokové, nebudou z korzetu vylézat. Spodní oděv pod korzetem musí být řádně zasoukaný, pozor na "sukničku" z halenky či trička, vážně to nevypadá dobře!


připravila: Monika