Rekordy

První otázkou, kterou je třeba odpovědět, je, proč muže na ženě fascinuje právě štíhlý pas. V průběhu dějin se dost často velmi lišily představy o tom, jak má vypadat žena, ale v jednom vždy panovala shoda: Žádný básník neopěvoval silný pas své milované. I muslimové, kteří jinak u žen obdivují obrovské boky a ňadra, pějí o pase „tak tenkém, že slunce nemůže vrhnout jeho stín“.
V této zdánlivě estetické libůstce se ovšem také skrývá sexuální podtext. Antropologové zastávají názor, že právě ženský pas představuje nejvýraznější sexuální znak u lidí. Při výzkumu prováděném ve Spojených státech se ukázalo, že muži označovali za nejpřitažlivější (ať už sexuálně, nebo jako potenciální matku jejich dítěte) ženy průměrné váhy se ženskou postavou, tedy s pasem 60 až 70 cm, boky 90 cm a nebo s pasem mezi 68 a78 cm a boky kolem 100 cm. Je zajímavé, že se tento poměr v současné době považuje za hlavní ukazatel zdraví a také do jisté míry indikuje plodnost vzhledem k tomu, že ženský pohlavní hormon estrogen přímo ovlivňuje ukládání tělesného tuku na hýždích, zatímco mužský pohlavní hormon testosteron zodpovídá za ukládání tuku kolem pasu. Tím, že žena nosí korzet, kterým zvýrazňuje pas, vlastně signalizuje mužům zprávu: jsem mladá a štíhlá - tedy zdravá, připravená se s tebou vyspat a porodit ti dítě!

● Proč vosí pas?
Na dobových fotografiích z přelomu 19. a 20. století sice ne všechny ženy mají hodně štíhlý pas, ovšem ty, které se do pevného sešněrovávání pustily, si evidentně daly záležet. Stejně jako dnes se tehdejší dámy chtěly svým extrémně štíhlým pasem nejen zalíbit mužům, ale také přetrumfnout sousedku. Důležité nebylo, nakolik působí štíhlost pasu přirozeně, ale kolik palců (či centimetrů) nositelka kolem pasu měří.
Běžné korzety tehdy mívaly v pase kolem 20—21 palců, čili zhruba 50 cm, ovšem hodně žen a dívek je muselo nechávat pořádně povolené. Která však oněch dvaceti palců dosáhla, nechala si ušít menší a pokračovala — přebornice mívaly v pase 18 či 17 palců (necelých 45 centimetrů!). Je možné najít i zmínky o čtrnáctipalcových pasech, ale to už je třeba brát s velkou rezervou. Jejich nositelky jsou vzácnými výjimkami a tvoří rekordy v oblasti velmi těsného šněrování.

● Dědičky Kateřiny Medicejské
Kateřina Medicejská, manželka francouzského krále Jindřicha II., údajně standardně stahovala svůj pas na 13 palců (asi 34 cm!).
Marie Antoinetta zase měla všechno své oblečení zhotovované na krejčovské panně s obvodem pasu 14 palců (asi 37 cm).
Také v „našich“ končinách máme jednu rekordmanku – je jí rakouská císařovna Alžběta, řečená Sissi, manželka Františka Josefa I. Ta v časech uznávajících oblost a plnost tvarů přišla jako první celoevropsky uznávaná osobnost s ideálem superštíhlé linie. Při tehdy nadprůměrné výšce 172 cm měla mít nejméně 60 kg, ale nikdy prý nepřesáhla 50. Famózní skutečný vosí pas držela na 50 centimetrech (asi 19 palců), někdy dokonce až na 46 cm (18 ½ palce), a to jej ještě dál krutě stahovala korzetem!
K dosažení tak extrémních rozměrů bylo nutno tělo permanentně stahovat, v korzetu i spát a svlékat jej jen na nejnutnější dobu, aby se časem přizpůsobil tvar žeber a při svlečení korzetu se hrudní koš nerozšířil do svého původního tvaru.
V nedávné historii i současnosti lze přesto najít hned několik jejich následovnic. Na počátku 20. století platila za ženu s nejužším pasem na světě francouzská herečka, vystupující pod uměleckým jménem Mme. Polaire (1879-1939). Narodila se v Alžírsku jako Emilie-Marie Bouchaudová a Paříž jí padla k nohám v roce 1902, kdy měřila v pase podle tehdejšího tisku mezi 16 ¼ a 16 ½ palci (tj. asi 41-42 cm). Polaire ale v těsném šněrování pokračovala a vrcholem jejího snažení byl rok 1910, kdy byly její tělesné míry 38-14-34 palců (tedy asi 97-37-89 cm!)
Do Guinessovy knihy rekordů byla ale o něco později zapsána Angličanka z Peterbourghu Ethel Grangerová, obvod jejíhož pasu byl po oficiálním měření 13 palců (tedy vysněných 34 cm!). Nápad udělat z Ethel ženu s nejužším pasem na světě měl její manžel Will, který se s ní setkal v roce 1930 v jejích necelých 19 letech, když ji učil coby mladičkou studentku. Ethel Grangerová vzpomíná ve svých memoárech, že to byl právě on, kdo jí velmi kvalitním šněrováním pomohl předběhnout i tehdy nejútlejší ženy Annu Heldovou a Lilly Langstryovou, jejichž pasy se pohybovaly mezi 16 až 18 palci…
V současnosti je nositelkou jednoho z nejužších pasů dívka s přezdívkou Spook. Narodila se v roce 1978 a je z Michiganu v USA. Podobně jako v případě Ethel Grangerové na nápad se šněrováním přišel její přítel. Začala ve svých dvaceti, v roce 1998 a její první korzet ji stáhl z 22 palců (asi 56 cm) na 18 (tj. asi 48 cm). Svého nynějšího minima 14 palců (37 cm) dosáhla v prosinci 1999. Korzet nosí 23 hodin denně, bez něj jsou její míry 31-20-31 palců (tedy 78-52-78), v korzetu 31-14-31 palců.
V německých Drážďanech žije příležitostná modelka (která jinak pracuje jako zdravotní sestra), vystupující pod jménem Lacie. Stahuje se od října 2000 a opět v tom „má prsty“ je jí manžel – Thomas. Z původních 25 palců (65 cm) dokázal její pas zúžit na 21-19 palců (tedy 52,5-48 cm). Poslední údaj se týká nového koženého korzetu z konce roku 2002.
Na začátku roku 2004 na korzetových stránkách vyšla „nová hvězda“: jmenuje se Annalai a žije ve švédském Stockholmu. Je drobné postavy – měří pouhých 150 centimetrů a váží 41 kilogramů (91 liber). Stahuje se asi tři roky. Na začátku měřila v pase 61 cm. Do prosince 2003 dokázala obvod svého pasu zúžit na 47,5 cm (18¾ palců), přičemž svůj osobní rekord má 45,5 cm, tedy rovných 18 palců!

A konečně: současnou „ženou s nejužším pasem“ zapsanou v Guinnessově knize rekordů, je Cathie Jungová z Mystic v Connecticutu v USA. Po stažení měří v pase 15 palců – tedy pouhých 38 cm! Tomu se už opravdu dá říct „vosí pas“…
Výrobě korzetů pro velmi těsné sešněrování pasu se věnuje dokonce specializovaná firma Wasp Creations, kterou není problém najít na internetu. Pokud byste se tedy, milé dámy, rozhodly oslnit pasem „tenkým tak, že slunce nemůže vrhnout jeho stín“, stačí kliknout do vyhledávače…