Úvod / Špecialitky / Pánský korzet

Pánský korzet

Korzet jako bezpečnostní oděv

Philip M.

Třetího ledna jsem navštívil Londýn, byl jsem na novoroční párty (neptejte, proč tak pozdě, odpověď by byla trochu složitější) a cestou zpět do hotelu v cca 2:45 ráno se mi stal tento příběh. Śel jsem s přítelkyní a mysleli jsme si, že chůze po předměstí v této době je bezpečná pro dvojici, jako jsme byli my.
Byl jsem oblečený ve společenském oděvu, břicho stažené korzetem od Michaela Garrodamna na rozměr 28 palců. Když jsme vyšli na Kensington High Street z metra, dva mladí muži vyskočili z dveří prodejny a vytáhli malý nůž směrem k mé hrudi, asi se čtyřpalcovou čepelí. Ten, co držel nůž, řekl v lámané angličtině: „Peníze!“ Měl jsem jízdenku na londýnskou dopravu, ale jen asi 4 libry v hotovosti, tak jsem rovnou řekl, že nemám u sebe moc peněz. „Dej,“ řekl znovu, tak jsem mu všechno dal. Pokračoval jeho společník.
Řekl mi: „Dej karty!“ Neměl jsem s sebou kreditní karty, tak jsem řekl: „Nemám žádné!“ „Vepřová hlava lže!“ řekl první z nich a vrazil mi nůž do žaludku. Trefil se do ocelové kostice a jeho čepel se zlomila. Muž zůstal hledět na svůj nůž, a když se oba vzpamatovali, dali se na útěk, i drobné nechali ležet na chodníku...
Šli jsme rovnou na policejní stanici, kterou jsme objevili poblíž a podali jsme hlášení. Mluvili samostatně se mnou i s mou přítelkyní. Tento rozhovor se zaměřil hlavně na to, jak se nůž zlomil, jako by nevěřili části mého příběhu.
Musel jsem jim ukázat korzet, a to bylo trochu trapné před dvěma rozložitými metropolními policisty. Byli šokováni, že i muži nosí korzety. Vysvětlil jsem jim, ač mi to bylo trochu trapné, že jsem v posledních dvou letech přibral dvacet kilo, a jinak bych nedokázal zapnout oblek.
Pokud vím, dosud nebylo nic hlášeno o dvou útočnících. Moje přítelkyně, myslím, prožila velké dobrodružství a měl jsem strach, co by se stalo, kdyby zjistila, že nůž udělal značku do mé kůže.
Tak vidíte, existují větší výhody nošení korzetu než jen štíhlejší postava a erotické pocity!

Stručné dějiny pánských korzetů

Když přemýšlíme o korzetech, automaticky většinou myslíme na ženy. Ale muži se stahují stejně dlouho. Štíhlá postava byla vždy v módě u mužů i žen.
Když 17. a 18. století móda diktovala, že muži by měli vypadat fyzicky fit - s širokými rameny a úzkým pasem – a korzety byly často používány k vytvoření tohoto vzhledu. V londýnském muzeu je korzet, údajně věnovaná královou Mary, který patřil Jiřímu IV. Ten byl znám jako velký člověk a jeho pas po stažení měl obvod 56 palců! (Údajně mu břicho bez korzetu viselo až po kolena...)
Korzety pro muže byly vyrobeny z lehké bavlny, se šněrováním vzadu stejně jako žen, často s popruhy na boku, aby se zabránilo vypouklému břichu. Měly elastické vložky na hrudníku, aby se v nich dalo dýchat. Pánské korzety byly převážně používané pro štíhlý obrys do večerního obleku. Stále můžete koupit pánské bandáže, ale dnes jsou mnohem méně časté nežli u žen.

Další texty o pánských korzetech v Korzetoriu:

- Jan ve šněrovačce (Jan je sice v dámské šněrovačce, ale je to moc hezká historka...)

- Co muži zkoušejí? (Z módních stránek o tricích mužů i žen, předstírajících pěknější postavu.)

- Pod tlakem (Krátká módní aktualita, tak do občanské výchovy.)

- Stažený mnich: text v sekci Korzetové střípky slavných (Další aktualita, tentokrát ze závěru kariéry Marlona Branda.)