Úvod / Špecialitky / Zdravotní a estetické následky / Korzety, zdraví a těhotenství

Korzety, zdraví a těhotenství

Korzety, zdraví a těhotenství

Na Long Island Staylace Association existuje rubrika věnovaná zdravotním aspektům šněrování. Vede ji Dr. Ann Beaumont a my jsme pro Vás vybrali a přeložili do češtiny otázky a odpovědi týkající se současných názorů na zdraví ženy, těhotenství a mateřství v souvislosti s korzety.

Vznikají nějaké negativní zdravotní následky nošením korzetu? Je to nepřirozené, takže to musí mít nějaký vliv, ne? Co přesně znamená, když je žena v pase „trénovaná“? Jsou její orgány trvale přesunuty? A je to špatné?

Janice

Negativní účinky korzetů jsou dlouhodobé, stálé téma. Samozřejmě diskuse byla mnohem intenzivnější dříve, když prakticky všechny ženy z horní a střední třídy nosily korzet pod každodenním oděvem. Je však nutné rozlišovat mezi nošením korzetu a jeho těsným stahováním. Stahování samo o sobě nemá žádné nepříznivé účinky s výjimkou toho, že uživatelce často dává tak silnou podporu, že se pak bez něj cítí nepříjemně. Navíc ženy se někdy natolik začnou spoléhat na jeho účinky, že nekontrolují přísun kalorií a zvolna tloustnou.
Použití stále těsnějšího oděvu na mladé, měkké a poddajné tělo způsobuje, že tělesné orgány se adaptují na vnější tlak. V extrémních případech, kdy žena byla mnoho let – už od raného věku – velmi těsně šněrována, se i její nahé tělo stane opisem tvaru jejího korzetu! To je důsledek stálé komprese a tlaku na spodní žebra, který hrudní koš nevratně vytvaruje do úzkého a dlouhého kuželu. Toto tvarování se jmenuje „trénink pasu“. Dokonce i moderní pásy „cinchers“ a stahovací zvýšené podvazkové pásy používané v průběhu několika let mohou způsobit takové trvalé změny, i když samozřejmě v mnohem menší míře.
Výrazné vytvoření pasu způsobuje silným tlakem vynucené změny vnitřních orgánů. Tyto změny jsou dobře známé a mají vliv na všechny orgány uzavřené do korzetu. Bránice se tlačí směrem vzhůru, znehybněná a k ničemu pro dýchání, což je skutečnost, která zůstává bez povšimnutí ze strany stahující se ženy. Ale je dost viditelná pro zkušené oko, neboť teď jsou dýchací pohyby vykonávány pouze hrudníkem. (Všimněte si v televizi slavných hereček s dokonalými postavami v těsně obepnutých róbách: při dýchání se jim prudce zvedají ňadra, ale břicho je naprosto nehybné...)
Játra jsou někdy také zdeformována, i když se stále fungují dobře. Řada paralelních, trvalých drážek na jejich povrchu naznačuje kompresi - někdy dokonce vznikají i jakési jaterní lalůčky, téměř oddělené a visící dolů v břišní dutině. Takové „korzetové lalůčky“ bývaly chirurgicky odstraňovány, jak se uvádí v lékařské literatuře.
Žaludek se přesune do mnohem svislejší polohy, a dokonce někdy dostane podobu přesýpacích hodin. Ledviny se tlačí dolů a samozřejmě i další vnitřnosti, zejména pak tlusté střevo je vytlačeno dolů a dopředu, což vede ke zhoršení trávení (a vyklenutí podbřišku).
Nicméně mnoho dívek v 19. století, a to zejména dospívajících, většinou dobrovolně přistupovalo na kontinuální trénink pasu, často dokonce i v noci, takže jejich měkká žebra a orgány měly dostatek času přizpůsobit se, a dramaticky se jim tak povedlo zúžit obvod pasu. Je pozoruhodné, že postupné zpřísnění během let způsobilo jen implicitní dočasné nepohodlí, ale ne mučivou bolest, a to i přes očekávání moderních žen podle fotografií dam s vosími pasy. Důležité je, že žádné statistiky opravdu neprokázaly, že se šněrováním zkracuje délka života!
Jedna z mých dávných příbuzných, patnáctiletá dívka v roce 1895, napsala dopis, dosud uschovaný v rodinném archivu, své starší sestře. Stěžuje si: „Můj nový vysoký saténový korzet je krásný, úžasně zeštíhluje můj pas, a je přitom velmi pohodlný, ale bohužel je příliš úzký pro mé boky, které, jak víš, jsou poměrně široké, a tak dráždí dolním okrajem mou kůži.“ Zdá se, že korzety byly tehdy v pase dost úzké, ale bez zvláštního utrpení jejich nositelek.
Postupná změna mladého těla připravila dámy snadno přijmout „esovitou siluetu“, která začala být módní kolem roku 1900, s výhledem na ňadra tlačící se ven z oblečení. Nezbytným základem pro tento oděv byl takzvaný „straight-fronted“ korzet (S-silueta), který býval velmi nepříjemný. Hrudník byl zdůrazněn, proti působivě dlouhému, rovnému a útlému pasu a tuk byl vyšněrován směrem ven, vytváří „obliny poprsí“, jež se dralo viditelně vpřed. Široký, těsně napjatý podvazkový pás byl dovršením nástrojů při vytváření vznešené, velmi ženské siluety s impozantními ňadry, boky a výrazně vybouleným velkým zadkem. Horní a dolní části dámy byly drženy pohromadě dosti úzkým, zcela nepružným pásem.
Většina žen, jež kdysi jako dívky a mladé ženy byly nadšeny pevným šněrováním, zaměnila své korzety postupně za volnější, pohodlnější, když se dostaly do středního a staršího věku. Ale samozřejmě se musely i nadále denně stahovat pro dosažení co nejlepších tělesných rozměrů. Můžete si představit, jaké potíže jim asi dělalo zůstat i nadále v tuhé, vysoké bandáži, která jim stále stahovala tělo, jako když jim bylo 20-30 let!
Dnes, když se řada žen vrací ke šněrování, jsou lékařská fakta stále stejná. Samozřejmě, spodní žebra a vnitřní orgány jsou postiženy podle stupně tlaku. Nicméně, když jsou korzety použity pouze dočasně nebo o „zvláštních příležitostech“, změny jsou reverzibilní.

Může mít „trénink pasu“ vliv na ženskou schopnost otěhotnět atd.? Jsme se ženou oba příznivci těsného šněrování, ale ještě si přejeme mít děti a nechceme ohrozit naše šance. Nemůžeme najít žádné zmínky v literatuře. Jakékoliv informace nebo odpovědi na tuto otázku bychom velmi ocenili.

Kelley

U mírného stažení (pod 2 palce, tedy asi 5 cm) není pravděpodobné, že by došlo ke změnám vnitřních orgánů. Ženské tělo obsahuje značné množství (průměrně 24-29 %) tělesného tuku, a ve většině případů, kdy žena nosí korzet, to je všechno, co se přesouvá.
Další stažení (2-3 palce, tedy asi 7,5 cm) uvolní svaly trupu a korzet přebírá jejich úkol. Dobrý korzet (módní nebo ortopedický) vám umožní stát i sedět v poloze, která je uvolněná a vyrovnaná. Pokud ne, není správně přizpůsoben tělu a způsobuje nepřirozené napětí v oblasti svalů, vytváří tukové záštipky u okrajů a křeče.
Další zúžení (4 až 6 palců, tedy 10 až 15 cm) začíná omezovat pohyb bránice a vy budete muset začít s horním dýcháním hrudníku. V této chvíli má hrudní dutina stále stejný objem, ale poměr vdechů a výdechů se snižuje, což znamená, rezerva pro vývoj plodu bude snížena, zatím nijak výrazně.
Spodní žebra se pohybují dolů po stranách, dojde ke snížení horního GI (gastro-střevního) objemu (játra, žaludek, slezina atd.). Největší z těchto orgánů, játra a žaludek, jsou ovlivněny odlišně. Žaludek, když prázdný, je velmi malý. Kompresí se tvoří „plný“ dojem i s minimálním příjmem potravy. Játra jsou poměrně mobilní (pohybují se nahoru a dolů s každým dechem, pokud nenosíte korzet), a nyní tedy zůstávají v dolní poloze, o něco se pootočí, aby se vešly do nižší zúžené hrudi. Horní GI pak tlačí dolů na tenké a tlusté střevo. Ortopedický korzet v tomto případě slouží k uvolnění páteře.
Například: krátké podpůrné pásy jsou nyní v provozu požadovány u osob při zvedání těžkých břemen a některé společnosti po zaměstnancích požadují, aby je nosili, protože snižují riziko zranění. V souhrnu je změna uspořádání vnitřních orgánů při stahování korzetem méně dramatická, než se často publikuje.
Chcete-li odpovědět na otázku k reprodukci: děloha a vaječníky jsou umístěny nad a do přední části močového měchýře, ale i pod pasem. Přestože v těchto místech nedojde k žádnému přímému zúžení, budou vystaveny zvýšené IAP.
Komprese svalů může vést k oslabení břišní stěny, takže pravidelný pohyb bez korzetu je důrazně doporučen. Objevují se i lokální problémy vyplývající z nevhodných střihů korzetu nebo opotřebení, jež způsobují místní tlaky vyšší než 30mm/Hg a vytvářejí necitlivost, jež by byla způsobena omezením oběhu a uskřípnutím nervů.
Chtěla bych varovat před jakýmkoliv druhem korzetového výcviku během těhotenství. Nicméně nevidím problém, pokud se nosí korzet na podporu těhotenského břicha, pokud je navržen pro tento účel. Existují různé ortopedické oděvy, které jsou dnes k dispozici především proto, aby pomohly podpoře zad. Některé jsou někdy používány k znehybnění plodu před porodem, jež umožňuje jeho správnou polohu.
Jsem si samozřejmě vědoma skutečnosti, že během viktoriánské éry se některé ženy silně stahovaly až do poloviny těhotenství (a někdy dokonce déle!), aby jej utajily, protože jinak by nebylo možné ukázat se na veřejnosti, ale také proto, že jejich stálým šněrováním ochablé svalstvo vyžadovalo potřebou podporu.
V souhrnu lze konstatovat, že není problém během několika prvních měsíců těhotenství tolerovat mírné stahování, ale i pak bych doporučila také řádnou podporu oděvu (např. těhotenský elastický pás) pro zbytek těhotenství. Dýchací a trávicí pochody jsou velmi ovlivněny růstem dělohy, která posouvá všechny orgány, aby si udělala místo. Těhotenství je pro tělo rozhodně náročnější, nežli většina stahování!

Chtěli bychom začít s přísnějším šněrováním po narození našeho dítěte. Mám tři otázky:
1. Jak dlouho po porodu by měla manželka počkat, než začne s těsným šněrováním?
2. Může narození dítěte způsobit trvalé nebo krátkodobé změny postavy, s nimiž musíme počítat při návratu ke šněrování?
3. 24-hodinové a každodenní nošení korzetu není náš případ. Několik hodin denně, několik dní v týdnu je realističtější. Přirozený pas mé ženy (před těhotenstvím) měřil 26,5 palců, a teď bychom chtěli dosáhnout 21 palců nebo méně (v korzetu). Vím, že každá žena je jiná, ale podle své zkušenosti mi řekněte, je-li to realistické očekávání, když manželka ještě není připravena nosit korzet trvale? Kolik času to může trvat? V minulosti se nejvíce dokázala stáhnout na 22,5 palce, s korzetem nošeným jen na pár hodin týdně.

Billha

1. Je rozhodující rozdíl mezi nošením korzetu a těsným šněrováním. Těsného šněrování je třeba se vyvarovat alespoň 6 měsíců, ačkoliv postupné stahování břicha může začít mnohem dříve. Podle toho, jak se bude manželka cítit, můžete jí tkanice utahovat den ode dne mírně více. Ale nosit korzet je nutné, aby nedošlo k deformaci její postavy. Za "starých dobrých časů", kdy ženy nosily korzety od útlého věku, je samozřejmě nemohly odložit za žádných okolností, a tak byste našli širokou škálu korzetů pro těhotenství a mateřství, které dnes bohužel nejsou k dispozici.
2. Odpověď je "ne", ale samozřejmě břišní tělesné tkáně byly během těhotenství roztaženy a vyžadují určitý čas, než se vrátí zpět do své původní podoby.
3. Lépe než přeměřovat absolutní objem pasu je postupně korzetem postavu tvarovat do krásné siluety. Vaší ženě bych nedoporučovala se občas na pár hodin stahovat na co nejužší snesitelnou míru. Mnohem lepší pro ni bude nosit korzet denně a postupně si zvykat na jeho podporu. Pár hodin těsného sešněrování každý týden nemá smysl. Avšak denní pozvolné stahování zúží její pas na krásně štíhlé rozměry.