Taille

„Význam korzetu pochopíme teprve tehdy, až si uvědomíme, co je pas, neboli „taille“, a co se jím obyčejně rozumí. K šťastným ženám patří ty, jejichž pas je přirozeně štíhlý navzdory zaobleným formám jiných částí těla. Tento vzhled je nezávislý na absolutním obvodu pasu, nýbrž na rozdílu užšího pasu vzhledem k širším ramenům a kyčlím. Přirozenou podmínkou výrazného pasu je tudíž rozšiřující se kontura těla v měkce vybíhající křivce od nejužšího místa při dolním okraji hrudníku dolů a rovněž tak i nahoru.

Absolutní objem pasu je tedy z estetického hlediska vedlejší. Bude-li mít žena i silnou nadváhu, ale její podkožní tuk bude rovnoměrně rozložen v horní a dolní části těla při zachování výrazného pasu, bude přesto považována za atraktivní.

Avšak v souvislosti s používáním korzetu k vytvarování takového pasu začaly ženy uvažovat jinak: mluví se o dlouhém či krátkém pasu, zejména však o absolutním obvodu v pase. Ve viktoriánské éře dokonce existovaly společenské konvence určující, že „taille 60 cm je krásná, 50 cm okouzlující“ atd. Ideál ženské krásy byl vypůjčen od vos a vyžadovaná „vosí taille“ se stala leckdy nepřirozeným zářezem do tvaru těla, jímž byla porušena přímá souvislost mezi jeho horní a dolní částí.“