Úvod / Špecialitky / Zdravotní a estetické následky / Zdravotní a estetické následky těsného šněrování

Zdravotní a estetické následky těsného šněrování


„Než, člověče, nepokoušej bohů a nepřej si nikdy spatřiti, co milostivě kryjí.“
Tuto větu použil v souvislosti s korzetovým spodním prádlem na počátku dvacátého století renomovaný estét Dr. C. H. Stratz v knize Krása ženského těla. To bylo ještě za oněch krásných časů, kdy „rozpoznati na oděné ženě pravdu a klam bylo obtížno, často nemožno“...
„Móda není stvořena ani tak proto, aby pozvedla (zvýraznila) existující půvaby, jak zní všeobecný názor, jako spíše proto, aby neexistující předstírala a příliš překypující skryla,“ píše Stratz. „Proto také veškeré horlení proti takzvaným „pošetilostem“ nebo „nezdravým trendům“ módního diktátu bylo, je a bude vždy a věčně neúspěšné.“ A co nám prozradí dále?
„Dokonalá těla jsou krásná, ať už jsou oděná, či nezahalena – nepotřebují umělé vylepšení. Ovšem majitelky dokonalých těl jsou v menšině, takže ostatní ženy ve snaze přiblížit se vysněnému ideálu krásy používají prostředky, jež jim pomáhají budit zdání, že jsou krásnější, než jim příroda dopřála. A jakmile se této snaze dostane módního „posvěcení“, pak přirozeně usiluje každá žena, aby předčila ty ostatní, takže někdy dojde až k neskutečným výstřelkům, které mohou vést k poškození zdraví.
Mezi hlavní estetické přednosti ženského těla patří vedle bujného poprsí a pěkně zakulaceného pozadí také štíhlý pas. Poněvadž většina žen jím bohužel nedisponuje, je používáno již po staletí všech možných forem šněrovačky, aby byl alespoň vykouzlen. Od Hippokrata po Soemmerlinga proti němu bojovala řada lékařů a ještě mnozí budou v tomto boji pokračovat, leč všichni bezvýsledně. Ženy, které korzet potřebují, jej budou nosit stále – snad jen jeho forma se bude s novými technologiemi výroby a materiály dále měnit. Proto se mnozí z rozumnějších odpůrců stahování omezují na upozorňování na následky nošení korzetového prádla pro dobře rostlé ženy. (Je přeci beznadějné radit ženám korpulentním, aby ho nenosily...)“
Stahovací (dnes eufemicky označované „formující“) prádlo bývá spojováno spíše s ženami zralejšího věku. Důvodem je podle Stratze zřejmě náchylnost k tloustnutí, která s přibývajícím věkem a nedostatkem pohybu stoupá: „Ženské tvary už od puberty vykazují více plnosti a zaokrouhlenosti než mužské a podkožní tuk se usazuje nejvíce na vyklenutých částech těla, jako jsou prsa, břicho, boky a hýždě. Do určité chvíle to nevadí, nakonec však postava začne být neestetická a činí pochopitelnou snahu po zlepšení. Nejrychlejším řešením pak bývá korzet.