Úvod / Vše o korzetu / Nové druhy stahovacího prádla / Dobré prádlo dělá divy


Schválně: až půjdete po ulici - rozhlédněte se, když horké dny svádí k lehoučkým šatům a halenkám. K obtaženým sukním a tričkům. Ale pod nimi? Vidíte, jak se té blondýně v červeném tričku zařezává podprsenka do zad? Všimly jste si té slečny se psem? Na jejím dosti oblejším zadečku je krásně vidět, kde končí o číslo menší kalhotky a začíná holé tělo. Takže co s tím uděláme?


1. Podprsenky
Podívejte se na podprsenku, kterou jste si vzala dneska (nemusíte hned, stačí až večer - v koupelně). Myslíte si, že vám padne dobře? Neřeže vás nikde? (To je také důvod, proč vám doporučuji zkoušet to až večer - nejlépe zjistíte, jak moc je vám obvod podprsenky těsný). Máte poloprázdné košíčky, nebo z nich poněkud přetékáte? Správná podprsenka by vám měla prostě perfektně sedět. Nic nezkazíte tím, když zajdete do specializovaného obchodu a necháte se přeměřit. Odborník nejlépe ví, kde vás má změřit, aby zjistil vaši velikost a podle tvaru a typu poprsí by vám měl také poradit, jaký tvar podprsenky je pro vás nejvhodnější. Podprsenka by měla mít dobrý střih, který bude prsa „nadnášet“ a dá jim pěkný tvar. Důležité je zmínit se o tom, k jaké příležitosti si podprsenku kupujete - zda pro denní nošení, nebo pod večerní šaty s velkým výstřihem.
Ale nejlepší je dobře si podprsenku vyzkoušet. Pokud už najdete tu pravou, raději do ní investujte peníze a kupte si hned dva kousky. Třeba v jiné barvě. Zapamatujte si, který střih se vám nejvíce líbí a nejlépe vám sedí a podle toho vybírejte podprsenky i později. Obecně lze říci, že pro ženy s plnějším poprsím jsou vhodnější podprsenky s kosticemi a širšími ramínky, které se nezařezávají do ramen. Ženy, ke kterým příroda nebyla tak štědrá, jistě rády využijí některou z dnešních moderních „zvedaček“.


Nejčastější chyby
Příliš malé košíčky - okraj košíčku se zařezává do prsou, která doslova přetékají a vytvářejí prapodivné bochánky. Obzvláště „pěkně“ se rýsují pod obtaženými tričky.
Malé košíčky s neodpovídající výztuží - Výsledkem je jeden útvar na hrudníku v místě, kde bývala prsa. Přimáčknutý ke kosti, nikdo netuší, kde jedno prso končí a druhé začíná.
Příliš malý obvod - podprsenka se zařezává do zad. Pod tričkem či halenkou se na zádech tvoří nevzhledné faldíky.
Nevhodný materiál - Barva podprsenky a její vzor by měly s oblečením ladit - těžko si pod bílou halenku do kostýmu vezmete podprsenku s červenými puntíky.
Velké košíčky - tvoří se na nich sklady, které se rýsují pod obtaženým oblečením. Pokud jsou starší a nemají tak pevný okraj, může být vidět i ten.


2. Kalhotky
Doufám, že jste se na mou radu zastavily a podívaly se po okolí. Viděly jste některý z uvedených odstrašujících příkladů podprsenek? A teď něco podobného - pevně obtažené, ba přímo zařezané kalhotky, rýsující se pod obepnutými šaty.
Víte, jak by měly vypadat ideální kalhotky? Dostatečně pevné, aby nám zadeček při chůzi neposkakoval, kam chce, přitom jemné a volné dost na to, aby se nezařezávaly do boků a nevytvářely na nich odpudivé tukové boule. Pokud máte pevný zadeček - gratuluji, můžete si dovolit tanga a bikiny. Malé trojúhelníčky na tenkých šňůrkách určitě pod obepnutým oblečením nebudou vidět. Jinak vám můžeme doporučit spíše ty verze s vyšším pevným pasem (ono to nevypadá zase tak špatně - většinou bývají více vykrojené).
Speciálním případem jsou kalhotky stahovací - dělají se již v mnoha variantách - s nohavičkami i bez, pro zpevnění bříška, pro pozvednutí zadečku. Záleží na vás, jaké budete potřebovat. Rozhodně je nekupujte po desítkách. Nejprve vyzkoušejte, jak se budete cítit, když je budete mít celý den na sobě. Pokud je plánujete nosit trvale, vyplatí se začít méně stahujícími a postupně si zvykat, až stáhnete zadeček na velikost, jakou potřebujete, aby se vám při prvním příliš znatelném seškrcení neudělalo špatně.
A který střih vám lépe vyhovuje? Vzhledem k tomu, že tento materiál bývá pevnější, je také větší pravděpodobnost, že vás bude špatný střih neodpovídající typu vaší postavy více škrtit. Těžko vytvarujete každé ráno před cestou do práce kalhotkami své bujné pozadí do rozměrů Twiggi. Na druhou stranu je použití silně stahovacích kalhotek dobrým řešením v případě, že se nutně potřebujete zítra dostat do těch večerních obtažených šatů, které jste si koupila o šest kilo dříve.


3. Body
Pro některé příležitosti je vhodnější vzít si na sebe body - jednodílné spodní prádlo. Někdy je nosíme opravdu jako spodní prádlo, někdy je používáme místo halenky a vystavujeme je světu na obdiv. Můžeme si to dovolit - existuje jich tolik druhů, že si určitě vyberete. Výhodou takového body je to, že vytvaruje celou postavu. Na druhou stranu stahovací body však mívají velmi pevné švy, které se pod sukněmi a kalhotami rýsují ještě více. Když si pod ně vezmete ještě malé kalhotky, bude výsledkem několik „hranic“, na kterých každý pozná, kde končí vaše prádlo a začíná tělo...

podle textu Mgr. Lenky Hanzlové