Úvod / Vše o korzetu / Nové druhy stahovacího prádla / Korzetový slovníček opravdové dámy

Korzetový slovníček opravdové dámy

Určitě se vám už stala situace, kdy jste se rozhodly si zajít koupit nějaké příjemně elegantně vypadající spodní prádlo, zaujaly vás korzety a prodavačka na vás vychrlila mnoho cizích pojmů, které vám nic neříkaly. Proto bych vás ráda seznámila s pojmy, které jsem nalezla v knize „Opravdová dáma“.


Korzet
Povětšinou je to prádlo bez ramínek, s předním nebo zadním zapínáním, silně vyztužený, tvaruje partii pasu, žaludku a břicha. Zhotovuje se buď na míru, anebo je hotový k dostání ve specializovaných prodejnách.


Corsage
Bez ramínek, existují jak zpevněné, tak nezpevněné verze, délkou může dosahovat až k bokům.


Corselet
Jednodílný návlek s ramínky a podvazky, tvarující poprsí, pas, břicho a boky. Na rozdíl od korzetu je zhotoven převážně z elastického materiálu a dostanete jej vždy hotový.


Teddy / body
Jednodílný nátělník bez rukávů, jenž je kombinací tílka a kalhotek, často se zapínáním v rozkroku. Existují volné verze (někdy nazývané podle košilky „kamizola“), nebo přiléhavé verze, zhotovené celé z elastického materiálu.


Leotard
Původně cvičební trikot užívaný baletkami. Je těsně přiléhavý a podobně jako teddy / body zkombinovaný z tílka nejčastěji s rukávy a kalhotek s delšími nohavičkami pokrývajícími stehna. Nosí se také se sukní nebo kalhotami, čímž zastupuje tričko.


Bodice
Tenký, zřídkakdy vyztužený nátělník, často zhotovený z elastického materiálu. Byl inspirován bolerky národních krojů, která se nosí navrch. Tento název se někdy užívá také pro corselet.


Bustier
Těsně přiléhající krátký nátělník (podobný bodice) zhotovený ze strečové osnovní pleteniny. Verze s rovným střihem a bez ramínek je známá jako tube top nebo bandeau (tj. netvarovaná podprsenka tvořená pruhem).


Girdle
Těsně přiléhavý návlek sahající od pasu po kyčle, obvykle zhotovený z elastického materiálu. Existují verze bez podvazků (břišní pásy) a s podvazky (podvazkové pásy).


Gušpiére
Kombinace tílka a břišního pasu vytvořená Marcelem Rochasem v roce 1946 za účelem dosažení vosího pasu a oblých boků, a to přímo pro Diorův New Look. Název je odvozeninou francouzského výrazu pro vosí hnízdo.


Vendulka (internet)