Úvod / Vše o korzetu / Nové druhy stahovacího prádla / Moderní stahovací prádlo

Moderní stahovací prádlo


Vývoj korzetů byl vždy částí širšího módního obrazu své doby. Obliba kalhot a kalhotových sukní v polovině šedesátých let povzbudila nošení dlouhých stahovacích kalhotek a návleků, aby jejich majitelky vzbuzovaly dojem štíhlejších a pevnějších boků a stehen.
Předchůdcem moderního podvazkového pásu bylo vynalezení kombinace podprsenky a elastického korzetu, které se poprvé objevily ve 30. letech u firmy Warner společně s představením podélně i příčně elastické látky v Lastexu.


● Nové typy korzetů
V 50. letech se podvazkové pásy vyráběly z gumy a z nových elastických vláken rayonu a nylonu. Rozdělovaly se na:
Wrap-ons: rozevíraly se jako korzety a zapínaly pomocí háčků a oček.
Step-ins: podvazkové pásy se zipy nebo šněrovadly.
Roll-ons: celoelastické trubkovité podvazkové pásy, které se oblékaly rolováním jako punčochy.
Pull-ons: šité podvazkové pásy, dostatečně pružné, aby se mohly obléci jako spodní kalhotky.


Podvazkové pásy často nesly připomínku svého vývoje ze šněrovacího spodního prádla ve formě malé nefunkční mašličky na přední části pasu. Tato ozdobná stopa zde setrvala až do 60. let, kdy byla nahrazena jinými drobnými aplikacemi, nebo zmizela docela.


All-in-ones („vše v jednom“) nebo, chcete-li, corseletty (korselety či torsoletty) spojovaly podvazkový pás s prodlouženou podprsenkou do jednoho oděvu a vytvářely tak iluzi celkové štíhlosti. Corseletty spojující podprsenku s otevřeným podvazkovým pásem byly velmi populární od začátku 50. let a obvykle se objevovaly jako čistě funkční prádlo.
Postupem času se design corselettů ustálil na dvou hlavních švech směřujících odshora dolů po stranách základního dílu, který potom mohl být zformován ještě překrytím pevnými pásy z třetího švu vzadu. Pásy obvykle směřovaly k nejužší části pasu, protože jejich účelem bylo co nejvíce stáhnout především boky a břicho.
K zeštíhlení obvodu pasu sloužily také vysoké podvazkové pásy dosahující o 5 až 8 cm výš nad oblast boků. V 50. letech tato zvláštní výška byla dosažena vyztužením vrchní prodloužené části, aby se zabránilo srolování. Moderní vysoké pásy obvykle mají široký elastický pás přidaný ke standardnímu stahovacímu pásu.


internet