Ať žije korzet!

Velká prsa, ale tenký pas a štíhlé boky, tak odnepaměti vypadá ženský ideál. Není proto divu, že za první šněrovačky utrácely dámy již před 3500 lety. Evropa objevila korzet až v době renesance. Už malé holčičky na tehdejších královských dvorech chodily celé dny sešněrované v korzetech z velrybích kostic a kovových pružin.
První následky se dostavovaly okamžitě. Ženám se špatně dýchalo a často upadaly do mdlob. Zastánci dvorní etikety si pro tyto příležitosti našli vysvětlení: správná dáma má mít bílou pleť a sem tam omdlít. Po několika letech měly dvořanky nádhernou postavu, ale současně také zdeformované vnitřní orgány. Pro krásu riskovaly život.
Zastánkyní korzetů je i zpěvačka Monika Absolonová: „Mám i jeden s opravdickými kosticemi, který drží látku v ideálním tvaru. Připadá mi to ženské. Ale rozhodně stahování nepřeháním. Někde jsem se dočetla, že ženy se nechávaly stahovat tak, že měly v pase jen 15 centimetrů. To si nedokážu představit!“
Sama musela pro krásu trpět, když kvůli roli Kleopatry držela dietu. „Byla jsem tehdy příliš kyprá. Musela jsem shodit 14 kilo, abych tu roli dostala. Zvládla jsem to za necelý rok a do té doby mi korzet pomáhal vtěsnat se do přiléhavého kostýmu,“ dodává zpěvačka.

internet