Úvod / Fenomén korzet / Celebrity v pevném sevření / Vampira č. 1: Maila Nurmi

Vampira č. 1: Maila Nurmi


Uvaděčka nočních horrorových show na stanici Channel 7 (přidružené k ABC) v 50. létech v Hollywoodu. Herečka Maila Nurmi zde hrála okouzlující upírku Vampiru, která každý týden v 11 hodin večer procházela chodbou plnou mlhy a pavučin, aby pozdravila diváky „béčkových“ horrorových filmů.
Vampira měla plné poprsí, štíhlý pas (17 palců = 44 centimetrů!), přiléhavé černé šaty, dlouhé černé vlasy a spoustu diváků s očima na šťopkách. Někdy hovořila se svým pavoukem Rollem, jindy pobízela své fanoušky, aby si nepsali o autogramy, ale o epitafy...
V roce 1954 byla nominována na televizní cenu EMI jako nejvýraznější ženská osobnost. Současně také Vampira uváděla svůj vlastní festival strašidelných filmů Zacherly. Proslavila ji role v nízkorozpočtovém filmu Eda Wooda Mimozemský plán č. 9 z roku 1958 a počátkem 60. let si zahrála také ve třech filmech Alberta Zugsmitha, včetně kultovního filmu Sexy kočičky jdou na výšku.
Na konci 60. let si Maila Nurmi otevřela módní obchod nazvaný Vampiřino podkroví. Byla známa také jako blízká přítelkyně Jamese Deana před jeho tragickou nehodou. Poslední zprávy o Maile byly uveřejněny v roce 1994, kdy jako dvaasedmdesátiletá žila sama v malém bytě v Hollywoodu, jen s kočkou, dvěma holuby, bez auta a telefonu. Maila Nurmi pocházela z Finska a zemřela v lednu 2008.


► Veřejnost o vás ví velice málo - jaké byly vlastně vaše začátky?
Byla jsem už od mládí velice ctižádostivá, ať už jako herečka, sboristka, nebo modelka. (Pózovala jsem i pro Vargase!) A pracovala jsem s tehdy ještě neznámou Marylin Monroe.
► Nejvíce jste se ale proslavila jako Vampira. Jak jste se jí stala?
Postava Vampiry vznikla v roce 1953 na každoročním plese Lestera Hortona Bal Caribe Masquerade v Hollywoodu. Můj kostým byl inspirován karikaturou Charlese Addamse Žena-vamp. Zabandážovala jsem si svá nadměrně vyvinutá ňadra, abych byla plochá, vzala jsem si dlouhou černou paruku a potřela své tělo levandulovým pudrem, takže jsem vypadala, jako bych vstala z hrobu. Nakonec jsem byla vyhlášena za nejlépe oblečenou soutěžící na plese - a to ze 2000 účastníků!
Produkční kabelové televize mě pak hledal pět měsíců, aby mi nabídl uvádění noční horrorové show. Předělala jsem pak svůj kostým, aby byl výstřednější a víc sexy. Televizní Vampira se stala prakticky okamžitě natolik populární, že po celém světě vznikly moje fankluby. Mimo jiné jsem tehdy byla představena na stránkách časopisu Life.
► Za jakých okolností došlo k vaší spolupráci s Edem Woodem?
V televizi si mě všiml Bela Lugosi, kdysi slavný představitel Draculy, který řekl „nejhoršímu režisérovi všech dob“, že by se mnou chtěl pracovat. První oslovení od Eda Wooda jsem odmítla, ale nakonec jsem se nechala obsadit, protože jsem se dostala na „černou listinu“ za tzv. neamerickou činnost.
Už tehdy jsem ale věděla, že je to strašné a že páchám profesionální sebevraždu. Scénář Mimozemského plánu č. 9 byl děsivý, Lugosi mrtvý a Wood mě nechal hrát bez jakýchkoli instrukcí. Bylo mi Wooda vlastně líto. Vždycky lituji lidi, kteří nejsou moc chytří, pokud to nejsou ubozí primitivové bez uměleckého citu...
► Co děláte teď?
Maluji. Autoportréty – sebe jako Vampiru. Divil byste se, jaký je o ně zájem!

► Filmografie Maily Nurmi:
1958 Plan 9 from Outer Space
1959 The Big Operator
1959 The Beat Generation
1960 Sex Kittens Go to College
1962 The Magic Sword (jako Maila Nurmi)
1995 The Haunted Word of Edward D. Wood Jr.