Korzety znovu nastupují

A pak že korzetům definitivně odzvonilo po roce 1928, kdy nastoupily na své vítězné tažení ve světě ženské módy krátké sukně.
Stačí se podívat na známé hvězdy Geri Halliwell počínaje a rebelkou Kelly Osbourne konče. Korzety a šněrovačky, které ovládaly ženský svět od dob panování francouzského krále Slunce, Ludvíka XIV., tedy v 17. století, se vracejí.


Pro hollywoodské celebrity se korzet stal znovuoživeným hitem. Paní Móda si zkrátka nechce nechat diktovat ani od žen samotných. Ačkoliv aktivistky ženských hnutí odsoudily korzet jako mužský útlak a lékaři napsali stovky studií o jeho špatném vlivu na ženské tělo, není to nic platné.
Doba, kdy partner vší silou pomáhá utáhnout své milé šněrovačku, aby vynikla ňadra a vosí pas, je tu zpátky. Pravdou je, že velrybí kostice, které byly zvláště v 19. století hlavním stavebním materiálem korzetu, už nebudou zapotřebí. Dnešní materiály je dokonale nahrazují a nadbytečné kilogramy jsou po sešněrování jako zázrakem pryč. O znovuzavedení korzetu do módy se patrně postaral film „Moulin Rouge“, který přece jenom předváděl módu erotičtějších korzetů než konzervativní Anglie 19. století.
Jedno však zůstalo neměnné. Dámy toužící po vosím pasu a zvýrazněných ňadrech musí obětovat něco ze svého pohodlí. Sešněrované tělo a ztížené dýchání, s tím se zas musí ženy vypořádat. Nakonec, co neudělat pro paní Módu?


Od roku 930 vydržela v Číně rovných tisíc let móda deformovaných chodidel, tzv. zlatých lotosů, pomocí níž měly Číňanky i v dospělosti nožky jako osmileté dívenky. Nemohly sice pořádně chodit, stále cítily bolest, ale vydržely.
Uvidíme, jak dlouho se vydrží celebrity mačkat v korzetech.internet