Vizovická Barbie

Barbie má ideální míry pro korzet
11. června 2009

VIZOVICE Jedinečnou možnost srovnání módních trendů od 14. století do 60. let minulého století mají nyní návštěvníci vizovického zámku. Pro veřejnost tam otevřeli výstavu historických oděvů, které jejich autorka Zdeňka Mudráková ze Zlína oblékla na panenky Barbie.
Osm desítek ručně šitých miniaturních replik doplňuje šestnáct modelů v reálné velikosti, z nichž většina jsou originály. „Nejvzácnější z nich pocházejí ze 40. let 19. století,“ řekla kastelánka zámku Jana Pluhařová. „V modelech oblečené Barbie možná leckoho odradí, ale podle autorky má panenka proporce dámy v korzetu, proto je na historické oděvy ideálním modelem,“ objasnila Pluhařová.
Autorka výstavy si při vytváření replik nic nevymyslela, předlohou jí byly obrazy, publikace a fotografie. Šaty jsou zdobeny i šity ručně, včetně veškerých doplňků, jako jsou například perly. Některé modely mají i miniaturní dámskou kabelku z kůže, jiné drží v ruce knihu s koženou vazbou se zlatotiskem. Boty jsou vyrobené klasickým obuvnickým způsobem, jsou bohatě zdobené a dají se snadno vyzout. Panenkám nechybí ani spodní prádlo, punčochy, rukavičky. „Práce na jednom modelu trvají i měsíc, záleží na obtížnosti, respektive jeho bohatosti,“ doplnila Pluhařová. Výstava potrvá do konce října, návštěvníkům bude přístupná v provozních hodinách zámku.

Lidové noviny