Vyrábí celá rodina...

Pro všechny typy postavy platí zlaté pravidlo správného oblečení: mají-li šaty dobře padnout, vyžadují dobře propracovaný podklad, ať již v podobě podprsenky a bokového pásu nebo návleku. Pravda, že tyto součásti oblečení by vlastně tělo vypěstěné sportem a gymnastikou mohlo postrádat. Avšak nejde o to, aby tělo svíraly a dávaly mu štíhlost, kterou nemá, jako za časů našich babiček, kdy se celá rodina účastnila na výrobě vosího pasu u tancechtivé slečny. Takové šněrovačky byly zdraví na škodu, neboť bránily krevnímu oběhu a vyřazovaly celé svalové partie z činnosti. Svaly ochabovaly a tuk se ukládal na nežádoucích místech: v pase, na stehnech, v záštipech pod pažemi.
Moderní bokovky i podprsenky jsou z pružného porézního materiálu, který se dá dobře prát. Doplňují se kosticemi jen ve výjimečných případech: například podprsenky bez ramínek pod společenské šaty, stahovací návleky pro velmi silné ženy. Zvláště u podprsenky musíme dát pozor, aby nesvírala, netlačila prsy k sobě a aby je podpírala zespodu. Příliš pevná ramínka a úzké postranní díly se zařezávají a zanechávají nepěkné stopy.
Ideální jsou podprsenky i bokovky zhotovené odborně a na míru. Hotové prádlo tohoto druhu by se však nemělo kupovat bez vyzkoušení! Nepřehlížejme otázku prádla při doplňování svého šatníku. Raději o jedny šaty méně, než nepadnoucí prádlo zašlých barev. Skutečná péče o postavu začíná od prádla.


MUDr. Jana Tomášková : Pečujeme o zdraví a krásu